Articolele din categoria SOCIAL:

Programul care asigură distribuirea de fructe și lactate în școli continuă
Programul care asigură distribuirea de fructe și lactate în școli continuă. Ministrul Agriculturii anunță un buget record
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat, joi, că Programul pentru şcoli continuă, cu un buget majorat la 798 milioane lei. Guvernul a adoptat în şedinţă continuarea Programului pentru şcoli al Uniunii Europene, pentru perioada 2023–2029, precum şi bugetul aferent anului şcolar 2025–2026 care va asigura distribuirea zilnică a fructelor şi legumelor, laptelui şi produselor lactate precum şi produselor de panificaţie pentru peste 1.8 milioane de preşcolari şi elevi.
Sărbătoare 25 septembrie. Credincioșii o pomenesc pe Sfânta Cuvioasă Eufrosina din Alexandria, o pildă de curaj și credință
Sărbătoare 25 septembrie. Credincioșii o pomenesc pe Sfânta Cuvioasă Eufrosina din Alexandria, o pildă de curaj și credință
Sfanta Cuvioasa Eufrosina a trait in Alexandria in vremea imparatului Teodosie cel Mic (sec V). Ea a fost rodul staruintei in rugaciune catre Dumnezeu a parintilor ei, care i-a binecuvantat cu nasterea de prunci dupa o vreme indelungata. La varsta de 12 ani, Eufrosina a devenit orfana de mama ramanand sub ocrotirea tatalui sau, Pafnutie. Implinind varsta de 18 ani si nevrand sa se casatoreasca,  Eufrosina a parasit in taina casa parinteasca si, imbracand haine barbatesti, a intrat intr-o manastire de monahi. Staretul a primit-o, punand-o sub ascultarea parintelui Agapit.
Românii, trimiși acasă cu bani în buzunar. Foto: Captură itv news
Video: Românii, trimiși acasă cu bani în buzunar: Cât li se dă să plece și cum arată zborurile de deportare din Marea Britanie
Un reportaj difuzat de ITV News a dezvăluit cum autoritățile britanice organizează zborurile de deportare pentru cetățenii străini condamnați penal. Printre cei vizați se află și români, care, după ce și-au ispășit pedepsele sau o parte din ele, au fost urcați în avioane speciale spre România. Paradoxal, fiecare a plecat acasă cu până la 2.000 de lire sterline primiți la plecare.
Față de proiectul din vară s-au mai taiat 20 de posturi
Încep disponibilizările în Primăria Timișoara, așa cum a cerut edilul rezist Dominic Fritz. Pleacă zeci de funcționari, dar apare încă un director
Primăria Timișoara dă startul disponibilizărilor. Consiliul local a votat desființarea a zeci de posturi din  Primărie, așa cum a cerut edilul rezist Dominic Fritz. După o ședință cu scântei, în care sindicaliștii au lansat acuzații grave, proiectul a fost votat. Per total, în Primăria Timișoara vor mai rămâne 494 de posturi, față de 535 în prezent.
Orașul care respiră greu: calitatea aerului în București și soluțiile posibile. Foto: Profimedia
Orașul care respiră greu: calitatea aerului în București și soluțiile posibile
Incendiul de ieri de la fabrica Antrefrig a sufocat pentru câteva ore cartiere întregi din Capitală. Aerul a devenit irespirabil, iar imaginile cu norul negru au circulat pe toate rețelele sociale. Dar adevărata dramă nu se consumă doar în astfel de episoade sporadice, ci în fiecare zi. Bucureștiul este unul dintre cele mai poluate orașe din Uniunea Europeană, iar problema e dublată de lipsa unui plan centralizat și de infrastructura precară de monitorizare a calității aerului.