Şeful Comisiei Europeane, despre independenţa Cataloniei: Nu ne vom amesteca în această dezbatere!

Şeful Comisiei Europeane, despre independenţa Cataloniei: Nu ne vom amesteca în această dezbatere!
Uniunea Europeană 'nu are nevoie de alte fisuri, de alte fracturi', astfel a reacționat vineri președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, după ce parlamentul Cataloniei a declarat independența acestei provincii spaniole, informează AFP, potrivit Agerpres.
'Nu ne vom amesteca în această dezbatere hispano-spaniolă, dar nu aș dori ca mâine UE să se compună din 95 de state membre', a spus Juncker în fața presei la baza aerospațială de la Kourou (Guyana Franceză), alături de președintele Franței, Emmanuel Macron.
Și acesta din urmă a calificat criza catalană 'o afacere internă spaniolă', asigurându-l de tot sprijinul său pe premierul spaniol, Mariano Rajoy, care în prezent pregătește măsurile concrete prin care Madridul va suspenda autonomia Cataloniei și va pune sub tutelă această regiune.
Șeful executivului de la Madrid a primit de altfel și sprijinul Berlinului, precum și al tuturor capitalelor europene care s-au exprimat după votul parlamentului catalan. Inclusiv Marea Britanie, ce are divergențe cu Spania pe tema Gibraltarului, a anunțat că 'nu recunoaște și nici nu va recunoaște' declarația unilaterală de independență a Cataloniei. Premierul Rajoy a primit sprijin și din partea Washingtonului.
Citește și:
- 11:07 - Temeri de lovitură de stat la Kremlin: Vladimir Putin își limitează deplasările și apare tot mai rar în public - raport
- 10:41 - Sfârșit tragic pentru o adolescentă româncă de 16 ani din Germania. S-a înecat într-un râu în timp ce filma un clip pentru TikTok
- 10:30 - Patronatele din Bulgaria cer eliminarea zilelor libere acordate când sărbătorile pică în weekend: „Pierdem milioane de euro”
- 10:25 - Elon Musk, impresionat de Salina Slănic Prahova: Comentariul miliardarului a făcut videoclipul viral pe platforma X
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














