Benzină fără limită la CJ Vrancea. Oprișan: "Consumul, sub controlul Curții de Conturi"

Benzină fără limită la CJ Vrancea. Oprișan: "Consumul, sub controlul Curții de Conturi"
Președintele CJ Vrancea, Marian Oprișan, a declarat, la Realitatea TV, că proiectul de lege care prevede ca autoturismele din dotarea CJ Vrancea să aibă un consum lunar de combustibil nelimitat este, de fapt, "o lege care reglementează la nivelul tuturor autorităților locale". Potrivit edilului, "de acum înainte, și primăriile și celelalte Consilii Județene vor consuma combustibil atât cât este necesar pentru a avea un act administrativ și servicii de calitate", în condițiile în care "până acum, era aberant ca un funcționar cu salariul de 8-11 milioane de lei vechi, pe lună, să pună bani din buzunarul lui ca să meargă să își îndeplinească îndatoririle pe teren". Totodată, Oprișan a punctat faptul că aceste consumuri se află sub controlul Curții de Conturi, fiecare autoturism având destinații aprobate și foaie de parcurs.
Citește și
- 23:49 Programul de guvernare al cabinetului Veștea. Prioritățile majore: PNRR, accelerarea absorbţiei fondurilor europene, aderarea la OCDE şi întărirea securităţii naţionale
- 22:00Bolojan îi dă afară pe liberalii din Guvernul Veștea: ”Nu există altă posibilitate”
- 21:00Lista completă a miniștrilor PSD din Guvernul Veștea. Cine sunt liberalii care vor face parte din nou Executiv
- 20:29Război civil în PNL. Alin Tișe, atac virulent la adresa conducerii partidului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























