UPDATE 22:00 - Mesaj cu „concesii” de la SUA pentru Rusia și Ucraina.
„Războiul din Ucraina trebuie să se încheie printr-o soluție negociată, în care ambele părți vor trebui să facă concesii. Acest proces va necesita o diplomație fermă și abilă. Doar Statele Unite, sub conducerea președintelui Trump, pot transforma acest obiectiv în realitate”, se arată în mesajul postat de Ambasada Statelor Unite la București pe contul oficial de Facebook.
Reprezentanța diplomatică afișează totodată și o declarație a noului secretar de stat al SUA, Marco Rubio, care e citat spunând: „Acest conflict trebuie să se încheie, într-o manieră durabilă, deoarece nu mai poate fi susținut de niciuna dintre părțile implicate”.
Rușii obișnuiți sunt scandalizați după ce violatori scapă de pușcărie pentru că se duc pe front, iar apoi sunt decorați de Putin
Un fost deputat local condamnat pentru viol a scăpat de pedeapsă după ce a acceptat să meargă pe front în Ucraina, iar apoi a fost decorat de Putin „pentru acte de eroism și merite deosebite”. Într-un alt caz, un luptător MMA, care a violat o fată de 18 ani, a mers pe front, iar după ce s-a întors din război organizează concursuri pentru copii. Acestea sunt doar două cazuri, prezentate de presa independentă din Rusia, și care au stârnit revoltă în societate.
Primul vizat de sancțiunile lui Trump contra CPI: Procurorul-șef al Curții, cel care a emis mandatele de arestare pentru Putin sau Netanyahu.
Karim Khan, procurorul-șef Curții Penale Internaționale (CPI), este prima persoană care va fi afectată de sancțiunile economice și de călătorie autorizate de președintele american Donald Trump, au declarat pentru Reuters două surse informate pe această temă.
UPDATE 15:00 Președintele Volodimir Zelenski le-a cerut sâmbătă aliaților săi occidentali să „investească” în exploatarea resurselor naturale ale țării sale, o trimitere la declarațiile lui Donald Trump, care a afirmat că dorește acces la mineralele rare ale Ucrainei.
„Este vorba despre parteneriate. Puneți-vă banii în joc. Investiți. Să le dezvoltăm împreună și să facem bani”, a adăugat el.
UPDATE 12:10 Poliția rusă a deschis o anchetă penală cu privire la o presupusă agresiune asupra unei jurnaliste independente
Despre suspect se crede că ar fi angajată a ambasadei britanice, a afirmat vineri Ministerul rus de Interne.
UPDATE 10:00 Ruşii se plâng că ucrainenii au ucis un întreg cartier general de ofițeri ruși
Militarii ucraineni au distrus comandamentul celei de-a 35-a brigăzi motorizate a armatei ruse, staţionată în orașul ocupat Selidove, regiunea Donețk - potrivit unor informaţii difuzate, sâmbătă, de postul de televiziune TSN, potrivit Rador Radio România.
UPDATE 9:00 Ministerul rus al Apărării a afirmat că forțele sale au preluat controlul asupra orașului strategic Torețk din estul Ucrainei, dar armata ucraineană a negat că orașul ar fi fost capturat și a raportat lupte grele în interiorul și în jurul acestuia.
Statul Major al armatei ucrainene, într-un comunicat de peste noapte, a afirmat că forțele ruse au lansat zece atacuri asupra pozițiilor ucrainene din sectorul Torețk.
Update 7:00 Miniștrii de Externe din Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Islanda, Irlanda, Letonia, Lituania, Norvegia, Polonia, România și Suedia solicită, într-o scrisoare comună, statelor G7 să ia măsuri suplimentare pentru a reduce veniturile obținute de Federația Rusă din vânzarea transportatorilor săi de energie.
\"Cu aceste venituri, Rusia își finanțează agresiunea continuă în Ucraina, în contextul în care o treime din veniturile Rusiei și două treimi din exporturile sale sunt legate de transportatorii de energie\", se arată într-un comunicat al MAE român transmis vineri.
Potrivit MAE, cele 12 state \"au susținut în mod constant adoptarea celor mai dure măsuri restrictive posibile împotriva Rusiei\".