Avertisment ONU: „Putin are un plan de distrugere și terorizare a Ucrainei. Lumea trebuie să fie pregătită pentru un drum foarte lung”

Avertisment ONU: „Putin are un plan de distrugere și terorizare a Ucrainei. Lumea trebuie să fie pregătită pentru un drum foarte lung”
Ambasadorul SUA la Națiunile Unite - Linda Thomas-Greenfield a declarat că „este clar că domnul Putin are un plan de distrugere și terorizare a Ucrainei”. Ea a adăugat că Statele Unite sunt îngrijorate, iar lumea trebuie să fie pregătită pentru un drum foarte lung și foarte dificil de acum înainte.
„Dacă ultimele două săptămâni ne-au arătat ceva, este că poporul ucrainean nu va renunța. Și mulți ruși înșiși, inclusiv mulți soldați ruși, nu vor acest război”, a spus Linda Thomas-Greenfield la o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU, potrivit CNN.
„Am avertizat Moscova de săptămâni întregi că, în cele din urmă, Rusia va fi mai slăbită, nu mai puternică, după declanșarea acestui război. Acest lucru se dovedește deja adevărat. Întrebarea este cât de multă devastare este dispus să provoace președintele Putin pentru această enormă greșeală.”, a spus Thomas-Greenfield.
Thomas-Greenfield a declarat că orașele ucrainene sunt „sub asediu, sub bombardamente rusești necruțătoare. Spitalele rămân fără provizii, alimentele sunt în scădere, iar numărul victimelor civile crește, în timp ce grupurile cele mai vulnerabile – cei cu dizabilități, bătrânii, copii – continuă să suporte greul suferinței. Am mai văzut asedii, de la Leningrad la Alep. Acestea sunt tragedii de proporții imense”, a mai precizat Ambasadorul SUA.
Citește și:
- 16:20 - Realitatea PLUS, prezentă la unul dintre cele mai importante summituri economice din Washington D.C.
- 15:17 - A câștigat 5,6 milioane la loto și a ajuns în datorii: cum și-a pierdut averea în mai puțin de doi ani un bărbat din Franța
- 13:30 - Lovitură pentru Rusia: două nave din „flota din umbră”, atacate de Ucraina în Marea Neagră. Zelenski: „Nu vor mai transporta petrol” - VIDEO
- 13:01 - Donald Trump, despre planul în 14 puncte al Iranului: „Nu-mi pot imagina că ar fi acceptabil”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














