Vicepreședintele ANRE: Cine vrea energie electrică mai ieftină să-și schimbe contractul

Vicepreședintele ANRE: Cine vrea energei electrică mai ieftină, să-și schimbe contractul
Cine vrea energia electrică mai ieftină, să-și schimbe contractul pe piaţa liberă, a declarat, luni, pentru Agerpres, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie, Zoltan Nagy-Bege. Oficialul ANRE a răspuns astfel acuzațiilor lansate de o asociație care apără interesele consumatorilor și care a calculat că prețurile pentru cei care rămân pe vechile contracte vor crește cu până la 26%, de la 1 ianuarie. Mai mult, Asociaţiei Energia Inteligentă a indicat ANRE ca fiind principalul vinovat, prin atitudinea favorabilă companiilor, nu consumatorilor.Aceasta în contextul în care, de la 1 ianuarie 2021, piaţa de electricitate se va liberaliza complet, iar consumatorii care rămân cu vechile contracte vor plăti facturi mai mari cu valori cuprinse între 13% şi 26% pe piaţa pentru serviciul universal (fosta piaţă reglementată).Întrebat de ce preţurile cresc atât de mult, reprezentantul ANRE a arătat că piaţa pentru serviciul universal este un fel de plasă de siguranţă pentru c
Citește și
- 23:32Greșeala uriașă pe care o faci când pornești aerul condiționat în mașină. 5 trucuri să o răcești instant
- 23:12Cum să mănânci ieftin la mare: Eforie Nord are autoserviri cu mese de la 8 lei. Trucuri ca să-ți reduci bugetul de vacanță
- 21:58Ungaria se opune integrării europene: Cum afectează decizia Budapestei parcursul UE al Republicii Moldova și Ucrainei
- 21:06PNL Ialomița s-a „reformat” cu oameni racolați de la alte partide. Cine este noul șef al liberalilor ialomițeni?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























