Guvernul retrage proiectul privind Pilonul II de pensii
Guvernul retrage proiectul privind Pilonul II de pensii
După trei zile de scandal, Guvernul a retras, de pe site-ul Ministerului pentru Relația cu Parlamentul, proiectul privind Pilonul II de pensii.
În document mai apare doar faptul că există un proiect privind Pilonul II de pensii, dar nu și detalii legate de suspendare sau introducerea unei contribuții fixe pentru angajat, dar și pentru angajator.
Preşedintele Klaus Iohannis a cerut, categoric, executivului să explice ce planuri are cu Pilonul 2 de pensii și dacă sunt bani la buget pentru plata salariilor și a pensiilor.
”Se discuta de cateva zile bune de Pilonul II de pensii. Din pacate cei de la PSD se contrazic intre ei, ba se desfiinteaza, ba nu se desfiinteaza Pilonul II de pensii; ba se suspenda, ba nu se suspenda; ba exista un proiect asumat, ba este un proiect care nu a fost asumat. O harababura totala.
(...) Cred ca Guvernul si PSD trebuie sa raspunda public clar, documentat, la doua intrebari: 1.Ce aveti de gand cu Pilonul II de pensii? Clar, raspicat, cu argumente. Iar intrebarea a doua pentru Guvern este urmatoarea: Mai aveti bani pentru pensii si salarii pana la sfarsitul anului?”, a declarat marți șeful statului.
Răspunsul Guvernului la întrebarea lui Iohannis despre pensii: "Guvernul îşi vede de treabă"
Citește și:
- 14:19 - Revoltă masivă a românilor din cauza legii salarizării. Se pregătesc proteste uriașe din cauza „măsurilor aberante” ale guvernanților
- 12:48 - Report uriaș la Loto 6/49 și Noroc înainte de extragerile de duminică. Câți bani poți câștiga
- 12:12 - Poliția Română, razie în toată România: peste 130 de șoferi prinși băuți la volan și 10 drogați
- 09:10 - Accident grav în Câmpulung: un bărbat a murit după ce a intrat cu mașina într-un stâlp
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














