Papa Francisc a oficiat la Vatican tradiţionala mesa din Vinerea Mare

Papa Francisc a oficiat la Vatican tradiţionala mesa din Vinerea Mare
Vinerea Mare. Papa Francisc a oficiat la Vatican tradiţionala mesă din Vinerea Mare, în Bazilica Sfântul Petru. Suveranul Pontif le-a vorbit sutelor de mii de enoriaşi, care s-au dus la Vatican, cu mai puţin de două zile până la Paştele Catolic, informează Realitatea TV.
Vinerea Mare. La 22:15, ora României, Papa va conduce şi procesiunea prin care este refăcut în mod simbolic Drumul Crucii, pe care a mers Iisus Hristos de la judecată până la răstignire. Crucea va fi purtată în jurul Colosseumului, unde au fost sacrificaţi mii de credincioşi în anii de început ai creştinismului.
La fel ca pe Drumul Crucii de la Ierusalim, alaiul va face 14 opriri, care simbolizează cele 14 momente din timpul patimilor şi răstignirii lui Iisus Hristos. La impresionanta procesiune din centrul capitalei Italiei sunt aşteptaţi aproape un milion de credincioşi, printre care zeci de oficiali din ţări catolice.
Citește și:
- 20:16 - Avertisment de la Washington: stocurile de gaze ale Europei, la minimul ultimilor cinci ani, iar SUA „nu mai au gaz suplimentar de oferit”
- 19:55 - Tensiuni în Irlanda de Nord. Oana Țoiu atrage atenția asupra riscurilor de securitate pentru românii de acolo
- 19:27 - Cum arată ultima variantă a Cabinetului Tomac? Trei vicepremieri în viitorul Guvern
- 18:48 - Alertă dispariție! Tânără căutată de familie și autorități după plecarea din Italia
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























