Actual· 1 min citire

Marea Britanie se pregătește de lovituri împotriva Siriei

Marea Britanie se pregătește de lovituri împotriva Siriei

Marea Britanie se pregătește de lovituri împotriva Siriei

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 12 apr. 2018, 00:09

Submarinele britanice au primit ordin să se apropie de Siria la o distanţă care să permită lansarea de rachete asupra acestei ţări, iar atacul ar putea începe joi noaptea, afirmă miercuri cotidianul Daily Telegraph, citat de Reuters.

Potrivit publicației, premierul Regatului Unit, Theresa May, nu a luat încă o decizie privind participarea la eventuale lovituri aeriene ca ripostă la folosirea de arme chimice de către regimul de la Damasc, dar doreşte să poată acţiona rapid.

Cu câteva ore înainte, BBC - de asemenea preluată de Reuters - afirma că May ar putea decide implicarea Regatului Unit într-o operaţiune în Siria, alături de Statele Unite, fără a cere aprobarea parlamentului de la Londra. Cabinetul premierului a refuzat să comenteze informaţia, care nu era atribuită niciunei surse.

Sursa

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual