Localitate din Neamț, terorizată de urși. A fost emis mesaj RO-ALERT – Localnicii, panicați

Sursa foto: Arhivă
Un urs a creat panică în localitatea Bicaz-Chei, județul Neamț, după ce și-a făcut simțită prezența, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Localnicii au fost înştiinţaţi prin mesaj RO-ALERT să îşi ia toate măsurile de precauţie.
Purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, locotenentul Irina Popa, a declarat că locuitorii comunei au fost înştiinţaţi prin mesaj RO-ALERT, în jurul orei 00:30, să îşi ia toate măsurile de precauţie.
Este pentru a patra oară în această săptămână când un urs îşi face simţită prezenţa în Bicaz-Chei, informează Agerpres.
În urmă cu trei zile, zeci de oameni din localitate au ieşit în stradă şi au protestat pentru că nu se iau măsuri pentru a împiedica astfel de incidente.
În luna august, ursul a fost văzut de trei ori pe străzile din Bicaz-Chei.
Într-un alt caz, un urs a rămas prins într-un gard aflat la limita dintre pădure şi o proprietate privată. Animalul a fost eliberat de pompieri şi a fugit în pădure.
O situaţie similară s-a produs acum trei zile, în comuna Ceahlău, când un urs a rămas prins într-un gard. Animalul a fost eliberat după şase ore, timp în care autorităţile au căutat o firmă autorizată care să tranchilizeze ursul.
Citește și:
- 16:57 - Anca Alexandrescu, după victoria Realitatea PLUS în instanță: „Ori trebuie desființat CNA-ul, ori restructurat fundamental”
- 16:44 - Trump confirmă cearta cu Netanyahu, dar susține că relația lor este excelentă: „Am fost puțin deranjat”
- 16:39 - Realitatea PLUS, o nouă victorie în instanță. În premieră, Curtea de Apel București a anulat decizia CNA de întrerupere a emisiei pentru 3 ore
- 16:38 - PSD nu exclude varianta Tomac pentru funcția de premier. Olguța Vasilescu: „E o persoană cu bun‑simț, dar să vedem și ce‑și dorește”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














