Florin Cîțu nu are emoții la votarea bugetului: „O să fie prima dată când un buget o să treacă curat prin Parlamentul României”

Premierul României - Florin Cîțu / FOTO: Inquam Photos
Premierul Florin Cîţu a declarat, marţi, că nu are emoţii privind votul din Parlament pe bugetul de stat pentru 2021, adăugând că o să fie prima dată când un astfel de proiect va trece „curat” prin Senat şi Camera Deputaţilor.
„Nu, nu am emoţii, aţi văzut cum a decurs dezbaterea şi în comisii. Cred că o să fie prima dată când un buget o să treacă curat prin Parlamentul României”, a afirmat Florin Cîţu, marți.
„În primul rând, acest cuvânt austeritate, de fapt, înseamnă reduceri, tăieri şi eu vă provoc să găsiţi în acest buget aceste reduceri şi aceste tăieri. (…) Bugetul are o creştere a cheltuielilor totală de 5% aproape, mergem la 444,9 miliarde de lei, cheltuielile cresc, nu putem să vorbim de austeritate. Dacă ne uităm la investiţii, cheltuielile cresc cu aproape 8,3 miliarde lei, nici vorbă de austeritate. Ne uităm la cheltuielile de personal şi acolo există o creştere, ne uităm şi la cheltuielile cu asistenţă socială, pensii, alocaţii, etc., creşterea este de aproape 10,2 miliarde de lei. Deci, nu găsesc un domeniu unde să fie tăieri, de aceea nu înţeleg această legătura cu austeritatea, în afară de discursul politic, dar, mă aştept la specialişti, la profesionişti, să se uite exact la buget şi să vedem cum este construit”, a mai spus Florin Cîţu.
Citește și:
- 13:43 - Nava care ar fi fost vizată de o dronă ucraineană nu se află pe nicio listă de sancțiuni. Comunicat KMG – Rompetrol
- 13:23 - Cine apără platformele de gaze ale României? Experții avertizează: gol critic de securitate în Marea Neagră
- 13:03 - Ședință de criză la Constanța, după explozia dronei. Președintele Nicușor Dan așteaptă explicații - LIVE TEXT
- 12:43 - Potop în Pantelimon, după alerta cod portocaliu de fenomene extreme - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














