Sport· 1 min citire

Simona Halep, decorată de Iohannis cu ,, Steaua României'' în grad de cavaler

Simona Halep, decorată de Iohannis cu ,, Steaua României'' în grad de cavaler

Simona Halep, decorată de Iohannis cu ,, Steaua României'' în grad de cavaler

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 15 iul. 2019, 15:17

Simona Halep va fi decorată de președintele României cu cea mai înaltă distincție a statului român:  Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler pentru performanța extraordinară de  la Turneul de Tenis de la Wimbledon, precum și în semn de recunoaștere și apreciere pentru întreaga activitate

,, Prin dăruirea, devotamentul și profesionalismul său, demonstrate atât pe terenul de tenis, cât și în afara sa, Simona Halep a promovat numele țării noastre în întreaga lume. Simona Halep este un model pentru tânăra generație, iar implicarea sa în popularizarea tenisului în rândul copiilor reprezintă un uriaș câștig pentru sportul românesc'', se  precizează în comunicatul Administrației Prezidențiale.

Ceremonia de decorare va avea loc la Palatul Cotroceni, la o dată care va fi comunicată ulterior.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport