Cezar Avrămuță se află încarcerat în zona de maximă siguranță a Penitenciarului Rahova, unde face greva foamei.
„În clipa în care l-am văzut...m-a lovit un șoc fizic. Ca o rană deschisă. Cezar nu mai arată a om. Cezar arată și miroase a moarte. Statului român i-am scris. [...] Răspunsul a fost tăcerea”, a transmis soția stegarului.
Femeia spune că a apelat inclusiv la directorul pușcăriei.
„Pe acest conducător și factor de decizie l-am rugat în timp, [...] în peste 10 scrisori, să colaborăm, ca să-l salvăm pe Cezar. [...] Atunci când un om moare încet sub ochii tăi și tu te faci că nu-l vezi, ești mai periculos decât călăul. [...] Cezar încă trăiește. Dar cât? Mi-am dat seama că nu mai am nimic de spus instituțiilor. Le-am spus totul”, a transmis Viorica Petrescu. Femeia speră că vocea stegarului nu va fi înăbușită de sistem.
„Un adevăr dureros: Cezar nu a fost niciodată al familiei sale. Cezar a fost mereu al vostru. [...] A fost și este un bun de patrimoniu viu. Un om cu un curaj aproape iresponsabil, dar și cu o verticalitate rară. [...] Astăzi, el se stinge. Într-o celulă. Am eșuat. Nu am reușit să-l salvez. Dar voi încă puteți”, a scris deznădăjduită soția Stegarului Dac.