Justitie· 1 min citire

Răsturnare de situație, după jaful de la casa de pariuri din Arad. Făptașii au fost prinși, dar ce s-a întâmplat, de fapt?

Foto ilustrativ (Profimedia)

Foto ilustrativ (Profimedia)

Publicat15 mai 2023, 14:09
Actualizat15 mai 2023, 14:17

Tâlhăria ca-n filme de la o casă de jocuri de noroc din județul Arad s-a dovedit, până la urmă, a fi o găinărie prost regizată. Polițiștii i-au prins pe cei 2 mascați, iar suspiciunile că ceea ce s-a văzut pe camere nu era chiar ceea ce s-a întâmplat în realitate s-au dovedit întemeiate.

Cei doi bărbați care au jefuit o sală de jocuri de noroc din oraşul arădean Chişineu-Criş, purtând cagule, au fost identificați şi prinşi de către poliţişti, primele informaţii relevând că ei i-ar fi avut complici chiar pe cei 2 clienți care în filmările pe de camerele de supraveghere păreau să fie victime ale atacului.

De altfel, potrivit reprezentanţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu-Criş, chiar cei 2 așa-ziși clienți i-ar fi dat în vileag pe hoți, scrie Agerpres. Ei au fost ridicaţi pentru audieri, ulterior primind mandate de reţinere pentru 24 de ore.

Complicii sunt doi clienţi care au fost surprinşi în imaginile înregistrate de camerele de supraveghere ca stând în genunchi şi cu mâinile ridicate, după ce atacatorii le-au cerut acest lucru.

Luni, la scurt timp după reţinerea complicilor, au fost identificaţi şi bărbaţii cagulaţi care au comis atacul, iar poliţiştii au plecat în căutarea lor.

Surse din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad au declarat că suspecţii principali au fost prinşi şi sunt în custodia poliţiştilor, urmând ca alte precizări să fie făcute după ce sunt duşi la procurorul de caz pentru a fi acuzaţi pe tâlhărie calificată.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Justitie