Volodimir Zelenski avertizează: O situație foarte gravă persistă în regiunile Donețk și Lugansk

Volodimir Zelenski / Foto: Profi Media
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă seara, în mesajul zilnic transmis națiunii, că situația „cea mai dificilă” pe linia frontului este în prezent în apropiere de Bahmut, în estul Ucrainei, la câteva zile după ce forțele pro-ruse au anunțat că se apropie de oraș.
„O situație foarte gravă persistă în regiunile Donețk și Lugansk” în bazinul industrial Donbass, a declarat Zelenski în mesajul său zilnic, citat de Le Monde. „Cel mai dificil este lângă Bahmut, ca și în zilele precedente. Ne menținem în continuare pozițiile”, a adăugat el.
Forțele separatiste susținute de Rusia în regiunea ucraineană Donețk au declarat joi că au cucerit două sate din apropiere, Oprițin și Ivangrad. De săptămâni întregi, trupele rusești bombardează Bahmut, un oraș în care locuiau cândva 70.000 de oameni, în încercarea de a-l cuceri.
Citește și:
- 20:39 - MAE atenționare pentru transportatorii români. Restricții de circulație pentru camioane în Slovenia
- 18:59 - Cancelarul Germaniei, interzis pentru Ucraina în UE, cât timp e în război. Ce variante are Zelenski?
- 18:22 - Criză la Bruxelles. Contracte trucate la Comitetul Economic și Social European
- 17:31 - Alertă pentru România. Cum poate instabilitatea politică să arunce în aer deficitul și ratingul de țară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














