Tony Blair trece la catolicism

Tony Blair trece la catolicism
Tony Blair, care participă azi pentru ultima dată la un summit european în calitate de prim-ministru, se pregăteşte pentru un pas major în viaţă, după ce nu va mai fi locatar în Downing Street, 10.
Presa britanică de astăzi afirmă că Blair se va întâlni, la acest sfârşit de săptămână, cu papa Benedict al XVI-lea, ca să se convertească la catolicism.
The Guardian şi Daily Telegraph citează surse din Londra şi Roma care susţin că Blair, care este anglican, intenţionează de mult timp să treacă la catolicism. Motivul este şi faptul că soţia sa Cherie şi cei patru copii ai lor sunt cu toţii catolici.
Anunţul oficial al convertirii va fi făcut înainte sau imediat după momentul în care Tony Blair va preda conducerea executivului de la Londra succesorului său, Gordon Brown. Premierul, mai scriu cele două ziare, s-a pregătit pentru schimbare cu un preot militar al forţelor aeriene britanice, care a oficiat liturghii pentru familia Blair în ultimii patru ani.
Citește și:
- 13:57 - China anulează brusc întâlniri-cheie cu UE. Ana Maria Păcuraru: „Mesajul a fost recepţionat ca un avertisment, diplomaţie prin absenţă”
- 13:29 - Și-a ucis vecinul pentru că dădea muzica prea tare. Agresorul a deschis focul cu o pușcă de vânătoare
- 13:19 - Dezvăluiri din culisele Casei Albe. Donald Trump vrea să candideze pentru un al treilea mandat: Se teme să nu ajungă o „rață șchioapă”
- 13:09 - O țară din Europa caută 350.000 de angajați în industria de apărare. Salariile pot ajunge la 80.000 de euro pe an
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























