Reacţia Rusiei după ce Franţa a spus că Moscova e vinovată pentru moartea a 22 de copii sirieni

Reacţia Rusiei după ce Franţa a spus că Moscova e vinovată pentru moartea a 22 de copii sirieni
Purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării a declarat că avioanele de război ruse nu au intrat în spațiul aerian deasupra școlii din provincia siriană Idleb în momentul în care aceasta a fost vizată pe 26 octombrie de un atac în care 22 de copii și șase profesori au fost uciși.
Purtătorul de cuvânt, Igor Konașenkov, a declarat că filmarea realizată de o dronă rusă la școala din Idlib arată că a pagubele produse nu sunt rezultatul unei lovituri aeriene.
Mai devreme, în cursul aceleiași zile, purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zaharova, a declarat că Rusia nu are "nicio legătură" cu loviturile aeriene împotriva școlii din provincia siriană Idleb.
Unele mass-media arabe și occidentale "au acuzat imediat de această tragedie aviația rusă și forțele armate siriene, declarând direct că acesta a fost un bombardament întreprins de Rusia și Siria", a denunțat Zaharova, în timpul unei conferințe de presă.
"Este o minciună. Rusia nu are nicio legătură cu această teribilă tragedie", a afirmat Zaharova. Rusia "cere ca acestei tragedii să-i fie acordată maximum de atenție și ca o anchetă să fie declanșată imediat", a adăugat purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse.
Citește și:
- 23:34 - Suspect arestat în Austria după contaminarea unor borcane cu mâncare pentru bebeluși
- 22:38 - Război Orientul Mijlociu. Iranul pune presiune pe Trump: "Mingea e în terenul SUA"
- 19:54 - SUA, posibil nou conflict la orizont? Trump vizează Cuba după Iran
- 17:54 - Zelenski semnalează "activitate suspectă" la frontiera cu Belarus. Avertismentul Kievului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














