UPDATE 23:40 - Liderii europeni au salutat anunțul președintelui SUA Donald Trump privind interesul papei Leon XIV de a găzdui la Vatican negocierile dintre Rusia și Ucraina, a anunțat premierul Italiei Georgia Meloni, deși Vaticanul nu a confirmat că papa a făcut această ofertă, scrie Reuters.
UPDATE 21:20 - Rusia și Ucraina vor începe imediat negocierile pentru o încetare a focului, anunță Trump, după discuția „foarte bună” cu Putin
Președintele american Donald Trump anunță că discuția la telefon purtată luni cu omologul rus Vladimir Putin a decurs „foarte bine”, iar Rusia și Ucraina vor începe „imediat” negocierile pentru o încetare a focului, notează The Guardian.
Trump a precizat că l-a informat imediat după convorbire și pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski cu privire la aspectele discutate cu Putin, dar și pe liderii UE, Franței, Germaniei și Finlandei.
UPDATE 20:30 - Rusia este ”pregătită să lucreze” împreună cu Ucraina la un ”memorandum” privind ”un posibil tratat de pace”, anunţă luni preşedintele rus Vladimir Putin în urma unei convorbiri la telefon cu omologul său american Donald Trump, relatează AFP.
UPDATE 20:05 - Donald Trump l-a sunat mai întâi pe Zelenski și apoi pe Putin
Președintele american Donald Trump i-a sunat luni separat pe omologii săi ucrainean și rus, Volodimir Zelenski, respectiv Vladimir Putin, în eforturile sale de a găsi o modalitate de rezolvare a conflictului din Ucraina, relatează EFE.
Casa Albă a confirmat doar că discuția cu președintele rus este în curs de desfășurare și nu a oferit detalii despre convorbirea telefonică cu Zelenski, care, potrivit CNN, a avut loc mai întâi.
Postul de televiziune ucrainean TSN a confirmat că discuția telefonică între Donald Trump și Volodimir Zelenski a precedat-o pe cea cu Putin, chiar dacă anterior Casa Albă anunțase că președintele american îl va suna pe omologul său ucrainean după convorbirea cu liderul rus.
UPDATE 17:20 - Preşedintele american Donald Trump se afla în cursul unei convorbiri la telefon cu omologul său rus Vladimir Putin, anunţă luni Casa Albă, relatează AFP.
Trump este ”frustrat” atât de Rusia, cât şi de Ucraina, înaintea unor convorbiri separate cu omologii săi rsu Vladimir Putin şi ucrainean Volodimir Zelenski, relatează The Associated Press.
”El le-a spus clar ambelor părţi că vrea să vadă o rezolvare paşnică şi un armistiţiu cât mai rapid”, le-a spus luni jurnaliştilor o purtătoare de cvuânt a Casei Albe, Karoline Leavitt .
Trump urmează să discute la telefon cu Zelenski după ce discută cu Putin.
UPDATE 12:15 - Discuție crucială Trump-Putin, într-un moment în care Moscova forțează revendicările maximale în Ucraina
Trump a declarat că va vorbi cu Putin luni la ora 10.00 EST (17.00, ora Bucureștiului). Kremlinul a declarat că pregătirile pentru convorbire sunt în curs de desfășurare, scrie Reuters.
Președintele american Donald Trump urmează să discute luni cu Vladimir Putin despre un armistițiu în războiul din Ucraina, după ce liderii europeni au cerut Kremlinului să accepte o încetare imediată a focului.
UPDATE 11:20 - Vladimir Putin este încrezător că până la finalul anului Rusia va prelua controlul deplin asupra celor patru regiuni ucrainene pe care le revendică.
„Putin este încrezător că trupele sale vor putea străpunge apărarea Ucrainei până la sfârșitul anului și vor prelua controlul deplin asupra celor patru regiuni pe care le revendică.
Aceasta înseamnă că liderul rus nu se va grăbi să încheie un acord și este puțin probabil să-i ofere lui Trump concesii semnificative în timpul conversației dintre cei doi lideri”, a declarat o sursă pentru Bloomberg.
Primele discuţii de pace dintre ucraineni şi ruşi după 2022, care au avut loc vineri în Turcia, nu au reuşit să producă încetarea focului solicitată de Ucraina şi aliaţii săi, atacurile letale continuând pe teren.
În urma acestei întâlniri dezamăgitoare, Donald Trump a declarat că va vorbi luni la telefon cu preşedintele rus. Obiectivul: "Să punem capăt "băii de sânge"", a anunţat el pe platforma sa Truth Social.
În mesajul său de sâmbătă, el a spus că speră că va fi „o zi productivă”, „că va avea loc o încetare a focului” şi „că acest război foarte violent - un război care nu ar fi trebuit să aibă loc niciodată - se va încheia”.
Duminică, la Roma, vicepreşedintele american JD Vance s-a întâlnit cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski pentru a pregăti acest apel.
Potrivit unui înalt oficial ucrainean, cei doi lideri au discutat despre „situaţia de pe linia frontului, pregătirile pentru conversaţia de luni (între Trump şi Putin), posibilitatea unor sancţiuni împotriva Rusiei în absenţa unor rezultate, o încetare a focului”.
„Liderii au discutat despre obiectivul lor comun de a pune capăt vărsării de sânge din Ucraina şi au furnizat informaţii suplimentare privind stadiul actual al negocierilor în vederea unei încetări a focului şi a unei păci durabile”, a precizat Casa Albă.
Această întâlnire a fost prima între cei doi bărbaţi de la disputa lor filmată în Biroul Oval la sfârşitul lunii februarie, care a marcat schimbarea de ton a Casei Albe faţă de Ucraina.
Pe teren, atacurile ruse împotriva Ucrainei au continuat.
O dronă rusă a lovit sâmbătă un microbuz în regiunea Sumî, ucigând cel puţin nouă persoane, iar o lovitură în regiunea Kiev a ucis duminică o femeie, potrivit autorităţilor ucrainene.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, armata rusă a lansat 273 de drone explozive împotriva Ucrainei, „un record”, a declarat vicepremierul ucrainean Iulia Svyrydenko.
Duminică, armata rusă a revendicat cucerirea unui nou oraş, Bagatyr, în regiunea Doneţk.