Măsura SUA, după anunțul Coreei de Nord privind planul de atac balistic asupra insulei Guam

Măsura SUA, după anunțul Coreei de Nord privind planul de atac balistic asupra insulei Guam
Un consilier al preşedintelui american Donald Trump a declarat joi că Washingtonul se va folosi de orice măsură adecvată pentru a proteja Statele Unite de ameninţările Coreii de Nord care a anunţat că elaborează un plan privind un atac cu rachete împotriva teritoriului american Guam, o mică insulă din Pacific de o importanţă strategică pentru Statele Unite, relatează Reuters.
"Donald Trump a fost clar: se va folosi de orice măsură corespunzătoare pentru a proteja Statele Unite şi cetăţenii săi", a declarat pentru radio BBC Sebastian Gorka, consilier al preşedintelui Trump.
"Nu ne vom face cunoscute planurile noastre şi modul în care vom reacţiona", a spus el. "Dacă le arăţi jucătorilor de la masă ce cărţi ai la poker, vei pierde acel joc. Nu este o idee bună la jocul de cărţi şi este o idee extrem de proastă în geopolitică", a adăugat oficialul american.
Tensiunile s-au intensificat după ce Coreea de Nord a efectuat două teste nucleare anul trecut şi a lansat două rachete balistice intercontinentale în luna iulie. Trump a afirmat că nu va permite Phenianului să dezvolte o armă nucleară capabilă să lovească Statele Unite.
Citește și:
- 23:22 - Donald Trump spune că are discuţii constructive cu Putin şi Zelenski: ”Sperăm că vom rezolva problema”
- 18:21 - Asasinatele care au schimbat cursul istoriei americane. Documentar marca Realitatea PLUS-VIDEO
- 10:44 - Șase oameni au ajuns la spital, după ce motorul avionului a luat foc. Piloții au oprit aeronava în timpul decolării
- 10:30 - Ana Maria Păcuraru, analiza momentului: De ce nu vor iranienii să se așeze la masa negocierilor. Încep să se vadă rupturi în interiorul regimului de la Teheran
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














