Kremlinul respinge apelurile SUA și UE și iese la atac după protestele de duminică

Kremlinul respinge apelurile SUA și UE și iese la atac după protestele de duminică
Manifestația anticorupție organizată duminică la Moscova de către opozantul Aleksei Navalnîi a fost 'o provocare', a acuzat luni Kremlinul, la o zi după arestarea a peste o mie de persoane care au participat la proteste, transmite AFP, citată de Agerpres.
"Ceea ce am văzut ieri în numeroase locuri, și probabil că la Moscova mai mult decât oriunde, a fost o provocare și o minciună", a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.
El a adăugat că Navalnîi "a mințit" spunând că manifestațiile erau "legale".
De asemenea, Peskov a mai afirmat că minorilor care au participat la manifestații li s-a promis o 'recompensă' financiară în cazul în care ar fi fost arestați, fără a oferi însă probe pentru a-și susține acuzațiile.
"Există informații în legătură cu faptul că minorilor care au participat la manifestațiile de la Moscova li s-a promis recompense financiare", a spus, într-o conferință de presă, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, precizând că acuzațiile se bazează pe 'fapte'.
În plus, Kremlinul a respins apelurile Statelor Unite și Uniunii Europene de a-i elibera pe protestatarii arestați, potrivit Reuters.
Peskov a mai spus că autoritățile ruse sunt îngrijorate că activiștii de opoziție vor încerca și în viitor să încurajeze oamenii să încalce legea.
El a adăugat că Kremlinul va asculta cerințele persoanelor care au luat parte la manifestațiile ce au avut loc duminică în mai multe orașe din Rusia.
Procesul lui Navalnîi a început luni, opozantul fiind dus la un tribunal din centrul Moscovei, în prezența jurnaliștilor și a circa 20 dintre susținătorii săi.
"Va veni momentul când noi îi vom judeca pe ei (cu onestitate de această dată)", a scris opozantul pe Twitter, făcând referire la autoritățile ruse.
Aleksei Navalnîi este inițiatorul mobilizării anticorupție care a adunat duminică zeci de mii de persoane în mai multe orașe din țară. Arestat chiar în debutul manifestațiilor la Moscova, el și-a petrecut noaptea în detenție.
SUA și UE au condamnat arestările manifestanților și au cerut eliberarea lor.
Citește și:
- 23:50 - Două decese și un caz grav, după un focar de sindrom respirator acut pe o navă de croazieră din Atlantic
- 23:15 - Dispute între Berlin și Washington, dar Friedrich Merz respinge ruptura de Trump: Nu renunţ la colaborarea transatlantică
- 22:38 - Iranul analizează răspunsul transmis de SUA la planul în 14 puncte pentru încetarea războiului din Orient
- 22:11 - Suedia reține un petrolier suspectat că face parte din „flota fantomă” a Rusiei: anunțul Gărzii de Coastă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














