Jean-Claude Juncker: Presiunile asupra R. Moldova sunt inacceptabile

Jean-Claude Juncker: Presiunile asupra R. Moldova sunt inacceptabile
Noul președinte al Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a afirmat, joi, la Bruxelles, că orice presiuni care au scopul de a împiedica Republica Moldova să-și făurească propriul destin sunt ''inacceptabile'', potrivit Moldpres.
În cadrul unei întrevederi avute cu președintele Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Vlad Filat, președintele ales al Comisiei Europene a apreciat că alegerile parlamentare din noiembrie sunt decisive pentru viitorul european al Republicii Moldova, subliniind că ''procesul de extindere a Uniunii Europene va continua, iar Moldova, cu certitudine, va face parte din acest proces'', informează Agerpres.
Dialogul dintre Jean-Claude Juncker și Vlad Filat a vizat situația politică de la Chișinău, înaintea alegerilor parlamentare din 30 noiembrie, evoluțiile în contextul regional de securitate și presiunile care se fac din exterior, pentru a influența parcursul european al Republicii Moldova.
Citește și:
- 09:39 - Moment istoric la Washington: Departamentul de Stat al SUA semnează un Memorandum de Înțelegere cu UFC. Marco Rubio: „Aceasta este definiția puterii diplomatice soft a Americii”
- 09:20 - Momente de tensiune în Londra: O fetiță agățată de pervazul unei clădiri a fost salvată în ultima secundă de un polițist și un trecător - VIDEO
- 09:02 - Rusia își intensifică prezența militară la frontiera NATO. Ancheta care dezvăluie planurile lui Putin
- 08:02 - Fostul președinte sud-coreean Yoon Suk Yeol, condamnat la 30 de ani de închisoare în dosarul dronelor trimise în Coreea de Nord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























