Extern· 1 min citire

Un alt membru NATO anunță alegeri anticipate în toamnă

Un alt membru NATO anunță alegeri anticipate în toamnă

Un alt membru NATO anunță alegeri anticipate în toamnă

Publicat21 aug. 2015, 19:05
Actualizat21 aug. 2015, 20:02

Președintele Recep Tayyip Erdogan a anunțat, vineri, că Turcia urmează să organizeze alegeri parlamentare anticipate pe 1 noiembrie, în contextul în care premierul Ahmet Davutoglu a eșuat să formeze o coaliție guvernamentală, în urma alegerilor din iunie, relatează BBC News.

AKP, fondat de Erdogan, a suferit, în iunie, cea mai mare înfrângere în alegeri de când se află la putere, din 2002, pierzând pentru prima dată, în 12 ani, majoritatea în Parlament pe care o deținea singur, în principal din cauza succesului obținut la urne de către formațiunea pro-kurda HDP, informează HotNews.ro.

Davutoglu a încercat să negocieze formarea unei coaliții cu partidele MHP (naționalist) și CHP (opoziție), însă fără succes.

Reuters scrie, pe de altă parte, că Erdogan a anunțat, vineri, că urmează să fie format un Guvern interimar, dacă va fi necesar, cu miniștri din afara formațiunilor parlamentare.

Potrivit unor oficiali de rang înalt, Erdogan urmează să-i ceară lui Davutoglu, la începutul săptămânii viitoare, să formeze un Guvern interimar.

Premierul elen Alexis Tsipras a demisionat. Grecia organizează alegeri anticipate în septembrie

Comisia Europeană susţine organizarea alegerilor anticipate în Grecia

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern