SURSE: PNL nu-l va vota pe Cioloș. Semnalul, dat chiar de Cîțu, prin ironii la adresa "alianței" PSD USR Plus AUR

Florin Cîțu, prim-ministru interimar
PNL nu va vota un guvern condus de Dacian Cioloș, au transmis surse politice citate de Realitatea Plus. Direcția a fost indicată chiar de premierul interimar Florin Cîțu, care a comentat, într-un stil ironic și ofensiv, impus și comunicatorilor PNL, nominalizarea lui Cioloș. Cîțu n-a pomenit un cuvânt despre posibilitatea scurtării crizei, dar a insistat asupra ideii că partenerii celor de la USR Plus sunt PSD și AUR.
"Am luat act de desemnarea făcută de președintele Klaus Iohannis.De astăzi, responsabilitatea lui Dacian Cioloș, ca premier desemnat, este una imensă. Are acum posibilitatea să negocieze cu partidele care au susținut moțiunea de cenzură (PSD și AUR), pentru a forma majoritatea necesară învestirii unui guvern stabil.PNL va discuta cu domnul Cioloș, după ce acesta va găsi soluția unei majorități împreună cu aliații săi de la moțiunea de cenzură, PSD și AUR.Mâine (marți - N.R.) PNL va discuta situația politică la zi într-o ședință BPN", a scris Cîțu pe FB.
Citește și:
- 23:55 - Româncă umilită în Franța după o presupusă relație extraconjugală. A fost tunsă cu forța și agresată de mai mulți membri ai familiei
- 23:43 - Dosarul PFIZER: cea mai mare presiune a statului român. Jaful din pandemie: factură de 680 de milioane de euro
- 23:42 - Val de reacții în mediul online după un videoclip publicat de Poliția Română. Ce a stârnit controversele
- 22:41 - De ce a ajuns biletul la Cupa Mondială să coste cât o mașină rulată?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























