Nicușor Dan va propune ca taxa de ocupare a domeniului public pentru terase şi restaurante să fie ZERO

Primarul general al Capitalei - Nicușor Dan
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, anunţă că în şedinţa de luni a Consiliului General al Municipiului Bucureşti va propune ca taxa de ocupare a domeniului public pentru terase şi restaurante să fie zero în perioada ianuarie - iunie 2021.
"Vom discuta luni, în şedinţa Consiliului General, ca taxa de ocupare a domeniului public pentru terase şi restaurante să fie zero în perioada ianuarie - iunie 2021. Este o măsură în sprijinul industriei HoReCA, serios afectată de epidemie şi al locurilor de muncă din domeniu. E important să susţinem micile afaceri din Capitală", a scris edilul general, pe Facebook.
Consiliul General al Capitalei se va întruni în şedinţă luni, de la ora 10,00, pe ordinea de zi figurând 34 de proiecte de hotărâre, printre care alegerea viceprimarilor, înfiinţarea unei comisii pentru monitorizarea companiilor municipale, desemnarea reprezentanţilor municipiului Bucureşti în adunări generale ale acţionarilor din 28 de societăţi comerciale, potrivit AGERPRES.
Citește și:
- 21:13 - Copii morți din cauza provocărilor virale de pe TikTok. Tot mai multe țări interzic accesul minorilor pe rețelele sociale
- 20:40 - Bulgaria își întărește supravegherea pe litoral după explozia dronei din Portul Constanța
- 20:31 - Putin spune că nu are niciun motiv să se întâlnească cu Zelenski. „Scrisoarea lui conţine remarci destul de obraznice”
- 20:07 - Posibilul viitor ministru al Sănătății dă sfaturi din cadă despre beneficiile băilor fierbinți asupra organismului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














