Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă: Vaccinarea copiilor este importantă pentru sănătatea publică şi este sigură pentru copii. Care este ținta MS

Ioana Mihăilă, Ministerul Sănătății / Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat, astăzi, la Iaşi, că vaccinarea anti-COVID-19 a copiilor este importantă pentru sănătatea publică şi este, totodată, sigură pentru cei mici, fapt dovedit şi recomandat de două renumite asociaţii ale medicamentului europene și americane.
"Cred că e important să vaccinăm copiii, pentru că aşa le putem permite acestora să intre în contact mai uşor cu persoanele adulte care sunt nevaccinate sau care nu se pot vaccina şi le reducem acestora riscul de a contracta boala. Vaccinarea copiilor este importantă pentru sănătatea publică şi este sigură pentru copii. Ea a fost dovedită atât de Asociaţia Europeană a Medicamentului, cât şi cea Americană. Din acest motiv a şi fost acceptată şi recomandată", a precizat Mihăilă, citată de Agerpres.
Referindu-se la campania de vaccinare din România, ministrul Sănătății a precizat că îşi doreşte ca un număr cât mai mare din persoanele vârstnice sau care au comorbidităţi să fie vaccinate împotriva noului coronavirus. Medicii de familie, spune ministrul, au un rol important în acest sens, și asta deoarece cunosc profilul medical al pacienţilor lor.
"Ţinta noastră este să vaccinăm un procent cât mai mare din populaţia la risc, adică persoanele vârstnice şi persoanele cu comorbidităţi. Din acest motiv, mergem din ce în ce mai intens spre medicii de familie, oferindu-le acestora suportul şi tot ce este nevoie pentru a intensifica vaccinarea la medicul de familie. De fapt, medicul de familie este cel care cunoaşte cel mai bine care este profilul de risc al tuturor pacienţilor", a arătat Ioana Mihăilă.
Citește și:
- 12:12 - Poliția Română, razie în toată România: peste 130 de șoferi prinși băuți la volan și 10 drogați
- 09:10 - Accident grav în Câmpulung: un bărbat a murit după ce a intrat cu mașina într-un stâlp
- 09:03 - Paradoxul de la șantierul Damen Mangalia: deși este în faliment, trebuie să construiască nave de 1 miliard de euro pentru MApN
- 08:25 - Summitul B9, găzduit la București în plină criză politică. Cei mai importanți lideri europeni, așteptați în România
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














