Actual· 1 min citire

Începe procesul lui Mugur Isărescu. Guvernatorul BNR, acuzat că a colaborat cu Securitatea

Începe procesul lui Mugur Isărescu. Guvernatorul BNR, acuzat că a colaborat cu Securitatea  / Foto: Inquam Photos, Octav Ganea

Începe procesul lui Mugur Isărescu. Guvernatorul BNR, acuzat că a colaborat cu Securitatea / Foto: Inquam Photos, Octav Ganea

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 18 sept. 2020, 08:42

Începe procesul guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. Consiliul Național Pentru Studierea Arhivelor Securității le-a cerut judecătorilor să constate calitatea de colaborator al Securității în cazul lui Mugur Isărescu. 

Procesul in care Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) a cerut "constatarea calitatii de colaborator al Securitatii" pentru guvernatorul BNR Mugur Isarescu incepe vineri, la Curtea de Apel Bucuresti, la trei luni de la inregistrarea dosarului.

"Colegiul a aprobat Nota de Constatare si a dispus introducerea la Sectia de contencios administrativ si fiscal a Curtii de Apel Bucuresti a actiunii in constatare pentru stabilirea calitatii de colaborator al Securitatii, pentru urmatoarea categorie de persoane:-art. 3 lit. q (guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, presedinte, vicepresedinte de banca si membrii consiliului de administratie din sectorul bancar)-1 persoana", se arata in comunicatul dat de institutie dupa o sedinta a Colegiului.

Dosarul a fost inregistrat la 15 iunie la Curtea de Apel Bucuresti.

In urma cu trei ani, Romania Libera a scris ca Mugur Isarescu a fost colaborator al Securitatii sub numele de cod "Manole".

La acel moment, CNSAS nu avea posibilitatea sa verifice calitatea de colaborator al Securitatii a guvernatorului BNR, insa Parlamentul a modificat legea, adaugand persoana care ocupa aceasta functie intre cele pentru care poate fi solicitata aceasta verificare.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual