Două cutremure în Vrancea, în această dimineață. Sunt cele mai puternice din acest an

Două cutremure în Vrancea, în această dimineață. Sunt cele mai puternice din acest an
Primul cutremur s-a produs la ora 3.41, la 137 de km adâncime, și a avut o magnitudine de 3,8 grade pe scara Richter. Al doilea sesism s-a produs la ora 5.31, la o adâncime de 129 de kilometri adâncime, și a avut o magnitudine de 3,3 grade pe scara Richter. Epicentrul a fost în zona localității Sahastru, la aproximativ 20 de km vest de Focșani.
În luna mai, în România au avut loc 21 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,6 și 3,6 grade pe scara Richter.
În 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter și s-a înregistrat în data de 29 martie, în județul Buzău.
Potrivit datelor INFP, cea mai importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimțit și la București.
Citește și:
- 23:59 - Tanczos Barna vede ieșirea din blocajul politic în mai multe etape. „Momentan suntem la faza NU-ului luat în brațe”
- 23:56 - Accident rutier, pe DN 7 în Vâlcea. Un TIR încărcat cu energizante s-a răsturnat peste o mașină parcată
- 23:42 - Război total între CNAIR și Ministerul Transporturilor. Compania atacă în instanță ordinul prin care proiecte uriașe au fost mutate la CNIR. Cristian Pistol: „Nu înțeleg rațiunea”
- 23:38 - Incident grav în Sibiu! O tânără însărcinată a fost târâtă sute de metri de un cal speriat
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














