Actual· 1 min citire

Apple avertizează posesorii de iPhone să nu facă această setare. Rămân fără telefon

Apple avertizează posesorii de iPhone să nu facă această setare. Rămân fără telefon

Apple avertizează posesorii de iPhone să nu facă această setare. Rămân fără telefon

Publicat18 feb. 2016, 18:19
Actualizat18 feb. 2016, 18:22

Un anunţ fals circulă printre utilizatori şi anume să seteze data de 1 ianuarie 1970 pentru a avea un design retro.

Riscul la care se expun este că după această setare, dispozitivul se blochează. În situaţia în care telefonul nu mai are baterie, se opreşte sau vor să-l repornească, dispozitivul va rămâne blocat permanent, notează thesun.co.uk. 

Dispozitivele afectate sunt: iPhone 5S, 6, 6S, 6 plus, 6S plus, iPad 2, iPad mini 3 şi 4.

Hackerii au spus că dacă vor face această setare a anului 1970, va apărea un ou de paşte retro multicolor.

Utilizatorii care au urmat acest pas au observat că că apare ecranul de start Apple, însă dispozitivul nu se mai încarcă.

Eroarea a fost confirmată oficial şi pe site-ul Apple, iar compania încearcă să rezolve această problemă.
Telefonul nu mai mai fi recuperat nici măcar prin iTunes, singura soluţie este ca păgubiţii să meargă să-şi cumpere un alt telefon.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual