Actual· 1 min citire

Anunț de ultimă oră despre Centrala nucleară de la Cernavodă

Anunț de ultimă oră despre Centrala nucleară de la Cernavodă

Anunț de ultimă oră despre Centrala nucleară de la Cernavodă

Publicat7 apr. 2015, 13:54
Actualizat7 apr. 2015, 14:08

Unitatea 1 a centralei nucleare de la Cernavodă a fost deconectată de la sistemul nergetic național, pentru a doua oară în ultimele două săptămâni. 

Societatea Nationala Nuclearelectrica informeaza ca in seara zilei de 6 aprilie 2015, Unitatea 1 a CNE Cernavoda a fost deconectata de la Sistemul Energetic National pentru efectuarea unor lucrari de remediere a unui sistem auxiliar din partea clasica a centralei. Potrivit Nuclearelectrica, toate sistemele au actionat conform proiectului, fara potential de impact advers asupra securităţii nucleare a reactorului, a personalului de exploatare, a populaţiei şi a mediului inconjurator. Este a doua oprire a unitatii 1 de la Cernavoda din ultimele doua saptamani, potrivit Hotnews.ro.

Reconectarea la Sistemul Energetic National a Unitatii 1 a CNE Cernavoda se va realiza dupa finalizarea lucrarilor de remediere si efectuarea testelor in conformitate cu procedurile centralei.

Pe 27 martie, Unitatea 1 a mai fost oprita. Oprirea de atunci a fost facuta in mod controlat pentru executarea unor lucrari punctuale de intretinere preventiva la sistemele aferente partii clasice a centralei. Unitatea a fost reconecata doua zle mai tarziu, pe 29 martie.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual