Adrian Zuckerman: "Nu trebuie să ne fie frică de șantajul lui Putin! Trebuie să scoatem armata rusă din Ucraina"

Adrian Zuckerman, fost ambasador al SUA la București
Adrian Zukerman, fost ambasador SUA la București, a vorbit, miercuri seara, în exclusivitate la emisiunea "Legile puterii" de la Realitatea PLUS, despre situatia prin care trece Europa în prezent având în vedere războiul de la graniță. Potrivit fostului ambasador, Europa trebuie să ofere un răspuns clar și ferm Rusiei. "Nu trebuie să ne fie frică de șantajul lui Putin", a afirmat Zuckerman, subliniind că "un terorist nu trebuie să fie ajutat de nimeni. Trebuie tratat ca atare. Oamenii nevinovați nu pot să fie omorâți și terorizați de nimeni". Acesta merge chiar mai departe și vorbește despre instituirea flyzone, măsură cerută în mod repetat de autoritățile de la Kiev la începutul invaziei, însă care ar fi antrenat un răspuns aprig din partea Kremlinului pentru că ar însemna implicarea NATO în conflict.
Citește și
- 20:13Tragedie pe DN 67: Un bărbat de 33 de ani a murit într-un accident cu un TIR, în Vâlcea
- 17:52Apele Române amâna până joi dimineață scufundarea barjelor pe Dunăre pentru a evita riscurile. „Dacă există un minim risc, operațiunea se va anula”
- 21:49Avertisment de la Cernavodă: Reactorul 2 mai poate funcționa doar șapte zile din cauza secetei pe Dunăre. Când ar putea fi repornită Unitatea 1
- 21:17Arestat din cauza tupeului: I-a cerut bani polițistului care tocmai îl amendase
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























