A fost publicat proiectul Bugetului pe 2023: Deficit de 4,4% din PIB, Educația, cel mai mic buget - DOCUMENT

 A fost publicat proiectul Bugetului pe 2023: Deficit de 4,4% din PIB, Educația, cel mai mic buget - DOCUMENT
A fost publicat proiectul Bugetului pe 2023: Deficit de 4,4% din PIB, Educația, cel mai mic buget - DOCUMENT

Guvernul a finalizat proiectul de buget pentru anul viitor și l-a lansat în dezbatere publică. Chiar dacă suntem loviți crunt de criză, autoritățile estimează că PIB-ul va crește cu aproape 3 la sută, la peste 1.500 de miliarde de lei. Crește și salariul mediu net, de la 3 mii 800 de lei la peste 4 mii 200 de lei. 

Citește și

Articol partener

PLAYTECH.RO

De ce are telefonul tău o linie în partea de jos a ecranului și ce funcție ascunde

Articol partener

TABUHIGHLIFE.RO

Casa de modă Balmain are un nou director de creație

Articol partener

BZI.RO

Theo Rose, din nou mămică?! Anunțul așteptat de toți!

Articol partener

LUMEAPOLITICA.RO

Facturile la electricitate cresc din nou de la 1 noiembrie. Este a patra scumpire din ultimele luni / Cât vom plăti în plus și unde se duc banii

Articol partener

PUTEREA.RO

Deficitul comercial al României depășește 24 de miliarde de euro după primele nouă luni ale anului

Articol partener

NEWSBUCURESTI.RO

Recomandările Centrului European al Consumatorilor de Black Friday: ”Nu dați curs mesajelor comerciale care creează presiune!”

Articol partener

ECOPOLITIC.RO

Meghan Markle se pregăteşte să revină în lumea filmului

Articol partener

OFICIULDESTIRI.RO

Probleme tehnice la actualul SGR, dar se vrea extinderea sa și la borcane

Actual

Foto/Arhivă/Profimedia
Fetița moartă la dentist. Acuzații grave ale avocatului familiei îndoliate la adresa cadrelor medicale de la clinica dentară
Georgiu Coman, avocatul familiei îndoliate, acuză cadrele medicale de la clinica dental de malpraxis. Acesta mai spune că cei de la clinică nu au luat în seamă analizele medicale cu care copilul venise de la Spitalul Floreasca și care indicau o creștere alarmantă a transaminazelor.

Copil mort la stomatolog
Tragedie într-o clinică stomatologică din București: o fetiță de doi ani a murit în urma unei anestezii
O copilă de numai doi ani a murit joi seară, după ce a suferit complicații grave în timpul unei proceduri dentare efectuate într-o clinică privată din Sectorul 3 al Capitalei.

Copil mort Exclusiv
Mărturii în exclusivitate: cum s-a produs tragedia de la stomatologie. Prieten de familie: „Medicii au încercat de 3 ori să o resusciteze!”
O copilă de numai doi ani a murit joi seară, după ce a suferit complicații grave în timpul unei proceduri dentare efectuate într-o clinică privată din Sectorul 3 al Capitalei. Șerban Iftime, prieten al părinților, a făcut declarații cutremurătoare exclusiv la Culisele Statului Paralel.

Anca Alexandrescu își depune oficial candidatura la Primăria Capitalei
Teoriile sistemului sunt spulberate. Anca Alexandrescu își depune oficial candidatura la Primăria Capitalei, mâine la ora 16:00
Anca Alexandrescu, candidată independentă la Primăria Capitalei, susținută de partidele suverniste, își depune oficial candidatura, mâine la ora 16:00. Anunțul a fost făcut de fosta realizatoare TV pe pagina sa de Facebook. 

Economie

Românii, loviți în plin la pompă. Motorina a sărit de 8 lei pe litru
Românii, loviți în plin la pompă. Motorina a sărit de 8 lei pe litru. Bogdan Ivan: România preia controlul rafinăriei Petrotel
În plină austeritate, românii plătesc și mai mult pentru fiecare litru de combustibil. Motorina a depășit pragul de 8 lei, iar benzina se apropie cu pași repezi de același rezultat. Sunt printre cele mai mari prețuri din ultimii ani, iar acestea vor duce la alimente mai scumpe și un trai greu de dus. De la 1 ianuarie, urmează o nouă lovitură: majorarea accizelor. În paralel ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță că România nu va mai cere amânarea sancțiunilor împotriva companiei ruse Lukoil și dă asigurări că țara noastră are suficient combustibil. 

Adio, prețuri mici pe Shein și Temu. Foto/Profimedia
Costuri mai mari la Shein și Temu. UE devansează taxa vamală pentru coletele mici, începând cu 2026
Noile taxe vamale europene pe coletele mici vor intra în vigoare mai repede, în 2026, conform deciziei miniștrilor de Finanțe ai UE. Această devansare, cu doi ani înainte de termenul inițial, are rolul de a proteja industria europeană, care se confruntă cu concurența neloială generată de importul masiv de bunuri ieftine, inclusiv produse neconforme.

Piețe din România
Românii nu mai fac față prețurilor. Inflația a atins 9,8%
Postul Crăciunului bate la ușă, dar pentru mulți români, drumul spre mesele de post devine tot mai anevoios. Prețurile la legume, fructe și produse de bază au luat din nou avânt, iar tradiția de a ține post pare tot mai greu de urmat.

ANAF declanșează controale la marii contribuabili. Foto/ANAF
Verificări fiscale de amploare. ANAF ia la puricat top 500 al marilor contribuabili
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a anunțat joi că demarează, în curând, o serie de controale fiscale de amploare. Măsura vizează peste 500 de mari contribuabili care activează în diverse sectoare ale economiei.

Ultimele stiri

Lumini de Crăciun Exclusiv
Un milion de lei pentru luminițe de Crăciun, fieful lui Bolojan. Mofturile premierului în plină austeritate
Românii n-au bani să plătească facturile la curent, dar în fieful lui Bolojan vor fi aprinse luminițe de Crăciun de peste un milion de lei. Contractul de la Oradea este mult mai mare decât cel de anul trecut și a fost atribuit unui afacerist din Hunedoara, supranumit și regele ghirlandelor.

Copil mort
Eroare fatală la spital: un copil de doi ani a murit după ce medicul ar fi modificat din greșeală doza prescrisă și a uitat să pună o virgulă
Un caz cutremurător petrecut în Florida a ieșit la iveală odată cu depunerea unui proces în instanță: un băiețel de numai doi ani a murit după ce ar fi primit o doză de potasiu de zece ori mai mare decât cea necesară.

Ilie Bolojan, despre negocierile de la Cortoceni privind pensiile magistraților
Ilie Bolojan, despre negocierile de la Cortoceni privind pensiile magistraților: ”Dacă nu luăm măsuri, amanetăm viitorul României”
Premierul României, Ilie Bolojan, a declarat, joi seară, că nu s-a ajuns la o soluţie la întâlnirea de miercuri de la Cotroceni pe tema proiectului de lege care să reglementeze pensiile magistraţilor. Șeful Executivului a subliniat că ”dacă nu luăm măsuri, amanetăm viitorul României”.

Bătuți la meci
Scandal pe terenul de fotbal: suporteri acuzați că au fost bătuți și sechestrați de agenții de pază
Tensiuni uriașe la finalul partidei de handbal feminin dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea, disputată miercuri seară în cadrul etapei a IX-a din Liga Națională. Deși gazdele s-au impus cu 35-33, confruntarea s-a încheiat cu acuzații grave privind comportamentul agenților de pază din sala din Bistrița.

Vezi emisiunile Realitatea Plus