Sport· 1 min citire

Simona Halep, mesaj pentru Naomi Osaka, nr.1 WTA

Simona Halep, mesaj pentru Naomi Osaka, nr.1 WTA

Simona Halep, mesaj pentru Naomi Osaka, nr.1 WTA

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 28 ian. 2019, 20:08

Naomi Osaka, jucătoare care a câştigat titlul la turneul Australian Open, este noul lider al clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), dat publicităţii luni, în timp ce românca Simona Halep a coborât pe locul al treilea.

Naomi Osaka devine a 26-a jucătoare care urcă pe primul loc în clasamentul WTA de la înfiinţarea actualului sistem de punctaj (1975) şi cea mai tânără de la daneza Caroline Wozniacki, care a urcat pe prima poziţie în 2010, la vârsta de 20 de ani şi 92 de zile, potrivit site-ului WTA.

Imediat după finala de la Australian Open, Simona a avut un mesaj pentru jucătoarea japoneză.

"A fost una dintre cele mai bune finale pe care le-am văzut vreodată! Naomi, felicitări pentru câştigarea celui de-al doilea turneu de Mare Şlem şi obţinerea numărului unu mondial. Felicitări Petrei Kvitova pentru un turneu uimitor şi pentru această revenire”, a scris Halep pe Twitter.

Simona Halep este acum locul 3 WTA.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport