Sport· 1 min citire

Simona Halep, lăsată mască! S-a retras, dar a revenit în tenis după 7 ani

Simona Halep, lăsată mască! S-a retras, dar a revenit în tenis după 7 ani

Simona Halep, lăsată mască! S-a retras, dar a revenit în tenis după 7 ani

Publicat12 sept. 2019, 17:12
Actualizat12 sept. 2019, 17:24

Fosta mare jucătoare belgiană Kim Clijsters a surprins lumea tenisului, anunţând joi că va reveni în circuitul profesionist (WTA) în 2020.

Belgianca Kim Clijsters și-a anunțat întoarcerea în circuitul WTA după 7 ani de pauză, în 2020. Jucătoarea de 36 de ani este unul dintre idolii Simonei Halep, cu care s-a asemănat în multe privințe.

"Ce-mi doresc pentru viaţa mea? De şapte ani am fost mamă cu normă întreagă şi asta-mi place cu adevărat. Mi-a plăcut însă de asemenea să fiu jucătoare profesionistă. Iar asta-mi lipseşte. Ce-ar fi să încerc să le fac pe amândouă?", a anunţat Clijsters, care are 36 de ani, într-un video postat pe Twitter, preluat de Agerpres.

"Pot să fiu mama a trei copii şi o jucătoare de tenis cât se poate de bună? Să încercăm pentru ultima oară. Ne vedem în 2020", a adăugat ea.

Clijsters a pus capăt carierei sale în 2007, însă a revenit în 2009, an în care a câştigat US Open. Ea s-a retras din nou în 2012. Belgianca are 41 de titluri câştigate la simplu, patru dintre aceste succese fiind în turnee de Mare Şlem.

It's out there :) "Kim Clijsters announces 2020 comeback - I love the challenge"https://t.co/MsQVxjy93S

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport