Politica· 1 min citire

Traian Băsescu a uitat că a câștigat cu DIASPORA și acum o atacă: „Cu voturile lor pierdem statutul de țară!”

Traian Băsescu a uitat că a câștigat cu DIASPORA și acum o atacă: „Cu voturile lor pierdem statutul de țară!”

Traian Băsescu a uitat că a câștigat cu DIASPORA și acum o atacă: „Cu voturile lor pierdem statutul de țară!”

Publicat6 mai 2025, 21:06
SursăRealitatea PLUS

Traian Băsescu uită că a ajuns președinte datorită diasporei și acum critică dur românii de acolo care l-au votat pe George Simion. Fostul șef de stat care a stat 10 ani la cârma țării lansează atacuri dure la adresa suveraniștilor după ce a anunțat că îl susține pe Nicușor Dan. 

Băsescu: „România nu poate risca pentru cei care nici nu stau aici!”

„Abordarea din diaspora este parcă ostilă României”, spune Băsescu. „Ei trăiesc în Occident și spun: voi care trăiți acasă, ia treceți voi către tătucu Putin, îndreptați-vă către Putin. Este necinstită abordarea majorității din diaspora și acest lucru va trebui clarificat”, a mai spus fostul președinte ales de diaspora.

 Lucrurile acum sunt extrem de delicate, a mai spus Băsescu și susține că România nu își permite să își riște statutul pentru niște oameni care nici nu locuiesc în țară.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica