Politica· 1 min citire

Marcel Ciolacu, mesaje de felicitare pentru liderii UE: Guvernul României este gata să lucreze constructiv cu dumneavoastră în interesul cetăţenilor noştri

Marcel Ciolacu, mesaje de felicitare pentru liderii UE/ Arhivă foto

Marcel Ciolacu, mesaje de felicitare pentru liderii UE/ Arhivă foto

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 28 iun. 2024, 09:06

Premierul Marcel Ciolacu le-a transmis, într-o postare pe reţeaua X, felicitări Ursulei von der Leyen, Kajei Kallas şi lui Antonio Costa pentru funcţiile obţinute la nivelul Uniunii Europene.

”Guvernul României este gata să lucreze constructiv cu dumneavoastră în interesul cetăţenilor noştri”, a scris Ciolacu.

Liderii Uniunii Europene au decis, joi, să o propună pe Ursula von der Leyen, provenind din familia politică de centru-dreapta, pentru un al doilea mandat de cinci ani în fruntea Comisiei Europene şi l-au ales pe socialistul portughez Antonio Costa ca viitor preşedinte al Consiliului European, relatează Reuters şi AFP.

De asemenea, liderii europeni au căzut de acord ca liberala estoniană Kaja Kallas să fie viitorul şef al afacerilor externe ale UE, în locul spaniolului Josep Borrell.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica