Ilie Bolojan: Nu doar in Romania, dar si in Polonia, de exemplu. Deci, in Europa de Est si tarile din prima linie avem acest razboi hibrid, pe care Rusia il poarta practic cu tarile care sustin Ucraina 9.35
Moderator: Cine sunt autorii acestor actiuni?
Ilie Bolojan: Ceea ce se intampla de foarte multe ori cu neincrederea poate sa fie state, de exemplu, sau pur și simplu grupuri interesate, poate elemente care susțin o candidatura, o altă candidatura, o neîncredere si asa mai departe.
Moderator: Sunt alti lideri din Europa care au nominalizat expres Rusia ca s-ar aflat in spatele unor actiuni de tip hibrid.
Ilie Bolojan: Aceste elemente pe care vi le-am prezentat arată că acest tip de acțiuni, cel puțin o parte dintre ele, cu siguranță vin și din această zonă.
Eu intotdeauna cand au fost campanii electorale, indiferent de functia pe care am fost, din respect pentru oamenii care au incredere in mine, mi s-a parut normal sa spun cu cine votez pentru ca poate nu au timp, poate sunt intr-o anumita ingrijorare in care nu stiu ce sa faca. Eu, analizand candidatii care sunt in turul doi, il voi vota pe dl. Nicusor Dan presedintele Romaniei.