Extern· 1 min citire

Un caniche a BLOCAT un întreg aeroport şi a întârziat 14 zboruri. Ce s-a întâmplat

Un caniche a BLOCAT un întreg aeroport şi a întârziat 14 zboruri. Ce s-a întâmplat

Un caniche a BLOCAT un întreg aeroport şi a întârziat 14 zboruri. Ce s-a întâmplat

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 9 oct. 2017, 15:22

Un câine al unui pasager care urma să fie transportat în cala unui avion al Japan Airlines ce urma să decoleze luni dimineață de pe aeroportul Haneda, din Tokyo, a reușit să scape înainte de a fi urcat în avion, provocând închiderea temporară a unei piste și afectând în total 14 zboruri, relatează agenția de știri Kyodo.

Câinele din rasa caniche fusese plasat într-un coș special, dar atunci când personalul JAL a încercat să-l încarce în avionul care urma să decoleze spre Naha, prefectura Okinawa, animalul a scăpat și a fugit pe pistă. Potrivit Ministerului, incidentul s-a petrecut în jurul orei locale 08.50.

Agitația și confuzia provocată a făcut ca una dintre cele patru piste ale aeroportului să fie închisă de două ori pentru o durată totală de șase minute, întârziind plecări și aterizări, a precizat ministerul, citat de Agerpres.

Câinele a fost în cele din urmă prins după circa 40 de minute.

JAL a anunțat că va discuta cu staff-ul său despre incident și va verifica dacă au existat probleme în ceea ce privește procedurile de încărcare.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern