Ploi puternice şi VALURI GIGANTICE ameninţă sud-vestul Japoniei

Ploi puternice şi VALURI GIGANTICE ameninţă sud-vestul Japoniei
Centrul taifunul Neoguri a ajuns, joi dimineaţa, pe Kyushu, una dintre cele patru insule principale care formează arhipelagul nipon, a anunţat Agenţia meteorologică naţională.
"Taifunul a ajuns chiar cu puţin timp înainte de ora locală 07.00 (01.00, ora României)" pe coasta prefecturii Kagoshima, pe insula Kyushu, la o mie de kilometri sud-vest de Tokyo, a precizat un purtător de cuvânt al AFP.
Părţile de sud-vest şi nord-est ale Japoniei sunt vizate de avertizări sau alerte de ploi puternice, rafale violente de vânt, valuri gigantice şi urcarea nivelului mării, care afectează deja zone din Okinawa, în sudul arhipelagului nipon.
Neoguri, care a afectat deja partea de sud a Japoniei, a provocat moartea a patru persoane şi aproximativ 40 de răniţi.
Citește și:
- 23:40 - Merkel critică UE pentru că nu își folosește potențialul diplomatic în discuțiile cu Rusia privind războiul din Ucraina
- 22:41 - Trump anunță că a oprit în ultimul moment un atac devastator asupra Iranului: „Armata SUA era pregătită să lovească mâine”
- 21:31 - După un an și jumătate de teste și dezvoltare, Ucraina spune că și-a creat propria bombă aeriană
- 21:20 - Cel mai dependent stat UE de gazul Rusiei negociază un nou acord cu un „partener energetic de încredere”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














