Extern· 1 min citire

PANĂ DE CURENT LA NEW YORK DIN CAUZA CANICULEI

PANĂ DE CURENT LA NEW YORK DIN CAUZA CANICULEI

Publicat1 dec. 2008, 12:00
SursăRealitatea TV

Canicula a afectat sistemul electric din New York. Mai multe cartiere au fost afectate de o pană de curent de aproape o oră. Incidentul s-a produs din cauza unui transformator din Bronx care s-a defectat. Probleme au apărut pentru că temperaturilor au depăşit 35 de grade şi reţelele electrice au fost suprasolicitate. (INTRA VTR) Peste 130 de mii de locuitori ai New York-ului au rămas în plină caniculă fără aer condiţionat şi frigidere. În partea de est a cartierului Manhattan traficul s-a întrerupt pe mai multe linii de metrou. Iar pasagerii au fost evacuaţi imediat. În alte cartiere pompierii au fost suprasolictaţi de apelurile new-yorkezilor blocaţi în lifturi. Incidentul le-a amintit locuitorilor din New York de pana generală din august 2003, care a durat mai mult de 24 de ore. (IESE VTR)
Text montaj
[E227 - ARHIVA EXTERNE 150 - 00:16:03-00:17:49 (00:01:46)
PANĂ CURENT - NOU - SUA]

[RF111 - ARHIVA EXTERNE 147 - 00:18:00-00:22:30 (00:04:30)
SUA -]

[ E342 - ARHIVA EXTERNE 148 - 00:23:00-00:29:46 (00:06:46)
SUA - PANĂ CURENT METROU - ZI, EXTERIOR, NOAPTE INTERIOR]
Caseta
Tip caseta: VTR Nr. caseta: 85B T.C.: 43:30 - 44:19Durata0:49Sunet:
Headline

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern