Ministrul Infrastructurii din Moldova ar fi vorbit cu șeful Gazprom înainte ca tot gazul rusesc să ajungă în Transnistria

Foto arhivă
Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, ar fi avut o discuție telefonică cu șeful Gazprom, Alexei Miller, înainte ca autoritățile de la Chișinău să ia decizia de a livra tot gazul venit de la ruși în luna decembrie celor de la Tiraspol.
Cel puțin așa pretinde fostul parlamentar român Cristian Rizea, care i-adresat această întrebare ministrului Infrastructurii. Spînu însă nu s-a obosit prea mult cu o reacție, scrie politik.md
Cristian Rizea: ”Este adevărat, sursele mele dau această informație, că înainte de acest acord cu Tiraspolul ați avut o convorbire telefonică cu Alexei Miller, șeful de la Gazprom”.
Andrei Spînu: ”Domnul RIzea, dvs. nu sunteți jurnalist”.
Rizea: ”Sunt jurnalist, am toate actele necesare...răspundeți la o întrebare corectă”.
Andrei Spânu: ”Eu vă mulțumesc”.
Minutul 48:00
Citește și:
- 11:06 - Tragedie în Olanda: trei copii aflați într-o tabără școlară au murit după ce o mașină a intrat într-un grup de bicicliști
- 10:42 - Opt morți pe autostrada M1, în Ungaria. Un camion a luat foc, apoi un microbuz cu numere moldovenești s-a izbit de un TIR
- 10:37 - Simpozion despre islamism și antisemitism: Departamentul de Stat dezbate în premieră amenințarea Kata'ib Hezbollah pe teritoriul american
- 09:39 - Moment istoric la Washington: Departamentul de Stat al SUA semnează un Memorandum de Înțelegere cu UFC. Marco Rubio: „Aceasta este definiția puterii diplomatice soft a Americii”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























