Extern· 1 min citire

Boris Johnson îi convoacă pe ambasadorii Rusiei și Iranului cu privire la situația din Alep

15 dec. 2016, 22:51
Actualizat: 15 dec. 2016, 22:51
Boris Johnson îi convoacă pe ambasadorii Rusiei și Iranului cu privire la situația din Alep

Boris Johnson îi convoacă pe ambasadorii Rusiei și Iranului cu privire la situația din Alep

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Ministrul Afacerilor Externe britanic, Boris Johnson, a anunțat, joi, că i-a convocat pe ambasadorii Rusiei și Iranului pentru a-și exprima "profunda preocupare" în ceea ce privește situația din orașul sirian Alep.    

”Tocmai i-am convocat pe ambasadorii Rusiei și Iranului pentru a-mi manifesta profunda preocupare în ceea ce privește situația de la Alep. Este crucial să fie protejați civilii și să fie transportat ajutorul umanitar”, a scris șeful diplomației britanice pe Twitter, citat de agerpres.ro.

Boris Johnson s-a întâlnit separat cu cei doi ambasadori joi și a "exprimat clar preocupările guvernului britanic privind acțiunile Iranului și ale Rusiei în Siria", se arată într-un comunicat difuzat joi de Ministerul de Externe britanic.

"Rusia și Iranul nu și-au respectat obligațiile din punct de vedere al dreptului internațional umanitar prin faptul că nu au facilitat transportul ajutorului umanitar către civili în cursul asediului ce a durat câteva luni în estul Alepului", a menționat Boris Johnson, în timp ce forțele regimului sirian sunt pe punctul de a cuceri ultimele cartiere din Alep care nu se află sub controlul lor.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern