România, cea mai scumpă țară din UE cu cele mai mici venituri: Salariul minim crește cu doar 125 de lei, deși coșul de consum depășește 4.300 de lei pe lună

Salariu, bani
România rămâne într-o situație dificilă din punct de vedere economic: prețurile sunt ridicate, în timp ce veniturile rămân printre cele mai mici din Uniunea Europeană. Chiar dacă salariul minim urmează să fie majorat din luna iulie, impactul asupra nivelului de trai este limitat, potrivit Realitatea PLUS.
Creșterea este de doar 125 de lei, o sumă considerată insuficientă în raport cu scumpirile din ultimele luni și cu cheltuielile de zi cu zi. Cei care resimt cel mai puternic aceste diferențe sunt angajații plătiți cu salariul minim. Pentru ei, creșterea nu schimbă semnificativ situația financiară, în condițiile în care costurile continuă să crească.
Coșul minim depășește cu mult veniturile
Diferența dintre venituri și cheltuieli rămâne mare, iar multe persoane nu reușesc să acopere nici necesarul de bază. Potrivit datelor prezentate, coșul minim de consum pentru o persoană depășește 4.300 de lei pe lună. În același timp, salariul minim, după majorare, va ajunge la aproximativ 2.699 de lei.
Această diferență arată că veniturile nu țin pasul cu realitatea economică, iar traiul zilnic rămâne o provocare pentru mulți români.
Statul câștigă mai mult din majorare
În același timp, odată cu creșterea salariului minim, vor crește și taxele și contribuțiile plătite de angajați către stat. Asta înseamnă că o parte din bani se întorc imediat către buget, ceea ce reduce și mai mult efectul real al majorării asupra veniturilor nete ale angajaților.
Citește și:
- 15:24 - Noi scumpiri la carburanți pe 2 mai: benzina trece de 9 lei, motorina se apropie de 10 lei în București
- 22:23 - Asigurarea CASCO în 2026. Cum afli prețul corect și ce tipuri de daune îți protejează mașina
- 19:31 - Război comercial total? Trump anunță taxe vamale de 25% pentru mașinile produse în Uniunea Europeană
- 16:56 - Semnal de alarmă tras de specialiști. Facturile ar putea crește, în ciuda investițiilor în panouri fotovoltaice și eoliene
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














