Un copil de 5 ani a ajuns la spital, cu arsuri pe față, după ce a dat foc unui recipient cu combustibil. Micuțul fusese lăsat nesupravegheat

Chibrit - imagine de arhivă
Un copil în vârstă de 5 ani s-a ales cu arsuri la nivelul feței după ce a dat foc unui recipient în care se afla un amestec de combustibil.
Incidentul s-a petrecut miercuri seara, în jurul orei 16:00. Polițiști nemțeni au fost sesizați de către o femeie de 35 de ani, din Dochia, cu privire la faptul că fiul acesteia, în vârstă de 5 ani, prezintă arsuri, relatează stiri-neamt.ro.
În urma verificărilor efectuate de polițiști la fața locului s-a stabilit că minorul de 5 ani ar fi dat foc unui recipient în care s-ar fi aflat un amestec de combustibil, suferind arsuri la nivelul feței.
Copilul a fost preluat de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță și transportat la UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ.
Ulterior, micuțul a fost transferul interclinic la Sp. Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sf. Maria” Iaşi cu un echipaj cu asistent medical.
La momentul producerii evenimentului minorul s-ar fi aflat singur în curtea imobilului locuinței, mama acestuia fiind implicată în activități casnice, mai spun polițiștii.
În acest caz au fost informați reprezentanții Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț, pentru efectuarea de verificări conform competenței instituționale.
Polițiștii continuă cercetările cu privire la săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă, pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Citește și:
- 09:10 - Accident grav în Câmpulung: un bărbat a murit după ce a intrat cu mașina într-un stâlp
- 09:03 - Paradoxul de la șantierul Damen Mangalia: deși este în faliment, trebuie să construiască nave de 1 miliard de euro pentru MApN
- 08:25 - Summitul B9, găzduit la București în plină criză politică. Cei mai importanți lideri europeni, așteptați în România
- 23:42 - Amendă de 5.000 lei pentru un șofer prins în centrul Capitalei cu o cifă: bărbatul nu avea autorizaţie pentru Zona A - FOTO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














