Cel mai mult vor avea de suferit românii care încasează pensii puțin peste 3000 de lei, adică cei care au 3.100, 3.200, 3.500 de lei.
Având în vedere planul de măsuri fiscale care va intra în vigoare pe 1 august și, practic, noile taxe care vor aduce un val de scumpiri, aceste venituri nu mai pot fi considerate venituri care să le aducă oamenilor un trai decent pentru că cei mai mulți bani vor merge către mâncare, facturi, medicamente și utilități.
Măsura se va aplica pe o perioadă de 3 ani, conform anunțului făcut de guvernanți. Sunt 1,7 milioane de români afectați.
În aceste zile se tipăresc taloanele de pensii. În momentul în acre își vor primi talonul, oamenii vor vede - în cazul în care depășesc 3000 de lei - că plătesc contribuția de 10% la Sănătate.
Oamenii su-au arătat deja nemulțumiți de această măsură, argumentând că toată perioada în care au activat în câmpul muncii au plătit această contribuție.
Dacă ne raportăm la o persoană care încasează 3.500 de lei, aceasta va pierde 50 de lei în fiecare lună, din pensie.
De săptămâna viitoare poștașii vor începe să împartă aceste pensii tăiate. Puterea de cumpărare va scădea și ea pentru că, prin această măsură, prețurile cresc iar veniturile au rămas înghețate.
Statul taxează pensiile mai mari: taloanele cu rețineri, gata de distribuție. Peste 1,7 persoane vor fi afectate