Riscul de la începutul anului școlar - Mulți profesori vor să renunțe, peste 50.000 se află în categoria vulnerabilă

Profesorii vor sa renunte
Inceperea scolii pune mari probleme pentru profesori. Peste 50.000 dintre cadrele didactice au peste 60 de ani si sunt vulnerabile in fata coronavirus.
Pericol în școli. 50 de mii de profesori fac parte din categoria vulnerabilă în fața virusului pentru ca au peste 60 de ani.
Pericolul la care se expun, spun sindicaliștii, este unul foarte mare mai ales că școala începe în mai puțin de o lună iar normele de protecție încă nu sunt aplicate peste tot. Angajații din educație vor intra astfel în linia întâi, spun sindicaliștii, dacă ne gândim la expunerea în fața virusului. Un cadru didactic care va preda la mai multe clase, mai multe ore, va fi supus unui risc și mai mare de îmbolnăvire, pentru că va intra în contact cu zeci de elevi. Deja mai mulți profesori care fac parte din această categorie vor să renunțe la catedră.
Citește și:
- 23:59 - Senatul schimbă regulile pentru deținătorii de câini: interzis lanțul permanent și limită de 2 ore pentru legare
- 23:52 - Facultatea de Istorie din București, protest față de eliminarea disciplinei ca probă obligatorie de Bacalaureat
- 23:44 - Zi de foc în Ucraina. Autoritățile au ordonat evacuarea a mii de civili din regiunea Harkov
- 23:33 - Miruță l-a anunțat pe Nicușor Dan despre situația șefului Statului Major: Dacă va cere informații suplimentare, vom pune la dispoziție
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














