Coronavirus - România: 201032 de cazuri confirmate

Vezi mai multe detalii

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. LISTA primarilor câștigători în marile orașe din România

Tuesday, 29 September 2020, 01:30 Sursă: realitatea.net

Autor: Ioana Stanescu

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Partidul Naţional Liberal va avea în următorii patru ani primari în 15 municipii reşedinţă de judeţ, faţă de cei 14 ai social-democraților.  

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată în felul următor:

PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei

PSD – 14 municipii și sectorul 4 al Capitalei

USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei

UDMR – 4 municipii

Independenți – 1 municipiu și Capitala

FDRG – 1 municipiu

PE – 1 municipiu

Alianța București 2020 – Sectorul 3 al Capitalei

PPUsl – Sectorul 5 al Capitalei

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. LISTA primarilor din București

Nicușor Dan (independent, susținut de PNL-USR-PLUS) - Primăria generală a Capitalei

Clotilde Armand (USR, PNL-USR-PLUS) - Sectorul 1, București

Radu Mihaiu (USR, PNL-USR-PLUS) - Sectorul 2, București

Robert Negoiță (Alianța Pro București 2020) - Sectorul 3, București

Daniel Băluță (PSD) - Sectorul 4, București

Cristian Popescu „Piedone” (PPUsl) - Sectorul 5, București

Ciprian Ciucu (PNL) - Sectorul 6, București

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. LISTA primarilor muncipiilor reședință de județ din România

Gabriel Pleșa (USR) - Alba Iulia (Alba)

Călin Bibarț (PNL) - Arad (Arad)

Cristian Gentea (PSD) - Pitești (Argeș)

Lucian Stanciu Viziteu (USR) - Bacău (Bacău)

Florin Birta (PNL) - Oradea (Bihor)

Ioan Turc (PNL) - Bistrița (Bistrița-Năsăud)

Cosmin Andrei (PSD) - Botoșani (Botoșani)

Allen Coliban (USR) - Brașov (Brașov)

Marian Dragomir (PSD) - Brăila (Brăila)

Constantin Toma (PSD) - Buzău (Buzău)

Ioan Popa (PNL) - Reșița (Caraș-Severin)

Marius Dulce (PSD) - Călărași (Călărași)

Emil Boc (PNL) - Cluj-Napoca (Cluj)

Vergil Chițac (PNL) - Constanța (Constanța)

Antal Arpad (UDMR) - Sfântu Gheorghe (Covasna)

Cristian Stan (PSD) - Târgoviște (Dâmbovița)

Olguța Vasilescu (PSD) - Craiova (Dolj)

Ionuț Pucheanu (PSD) - Galați (Galați)

Adrian Anghelescu (PNL) - Giurgiu (Giurgiu)

Marcel Romanescu (PNL) - Târgu Jiu (Gorj)

Korodi Attila (UDMR) - Miercurea Ciuc (Harghita)

Florin Oancea (PNL) - Deva (Hunedoara)

Dragoș Soare (PNL) - Slobozia (Ialomița)

Mihai Chirica (PNL) - Iași (Iași)

Cătălin Cherecheș (independent) - Baia Mare (Maramureș)

Marius Screciu (PSD) - Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)

Soos Zoltan (UDMR) - Târgu Mureș (Mureș)

Andrei Carabelea (PNL) - Piatra Neamț (Neamț)

Emil Moț (PSD) - Slatina (Olt)

Andrei Voloșevici (PNL) - Ploiești (Prahova)

Kereskenyi Gabor (UDMR) - Satu Mare (Satu Mare)

Ionel Ciunt (PSD) - Zalău (Sălaj)

Astrid Fodor (FDGR) - Sibiu (Sibiu)

Ion Lungu (PNL) - Suceava (Suceava)

Victor Drăgușin (PSD) - Alexandria (Teleorman)

Dominic Fritz (USR) - Timișoara (Timiș)

Ștefan Ilie (PNL) - Tulcea (Tulcea)

Vasile Pavăl (PSD) - Vaslui (Vaslui)

Mircea Gutău (PE) - Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)

Cristi Valentin Misăilă (PSD) Focșani (Vrancea)

Alte articole din: ACTUAL
Alte articole din: ACTUAL