Începând de luna viitoare facturile românilor la energie vor exploda, însă autoritățile vor să vină în sprijinul lor și să îi oblige pe furnizorii să încheie contracte pe durată determinată de cel puțin un an și cu prețuri fixe, la solicitarea clienților finali.
Potrivit unui proiect de lege care se află în prezent pe masa Ministerului Energiei, furnizorii nu vor avea dreptul de a modifica clauzele și condițiile contractelor de furnizare a energiei electrice pe durata determinată.
De asemenea, nu vor putea modifica prețurile și nu vor avea posibilitatea de a înceta astfel de contracte înainte de încheierea duratei acestora, cu excepția cazurilor de furt de energie constatate prin hotărâri judecătorești definitive sau de neplată a facturilor.