Iohannis a discutat cu Maia Sandu la telefon: ce ANGAJAMENTE și-a asumat țara noastră

Iohannis și Maia Sandu, în timpul vizitei președintelui Rep. Molodova la București / Inquam Photos / George Calin
Președintele României, Klaus Iohannis, a avut, vineri, o convorbire telefonică cu omologul său de la Chișinău, Maia Sandu. Cu acest prilej, cei doi președinți au discutat și analizat evoluțiile actuale privind situația de securitate din regiune și implicațiile multidimensionale ale conflictului din Ucraina asupra Republicii Moldova și la nivel regional, informează Administrația Prezidențială, într-un comunicat de presă. România și-a luat, astfel, angajamentul de a oferi un ajutor financiar Republicii Molodova în valoare de 100 de milioane de euro pentru completarea părții a doua a chestionarului de aderare la UE. Totodată, Iohannis a reafirmat sprijinul țării noastre pentru aderarea la UE a țării vecine. Șeful statului a făcut și un apel, solicitând Chișinăului să nu răspundă provocărilor din Transnistria.
Citește și
- 23:04Accident grav pe Bulevardul Iuliu Maniu din București. Trafic deviat după un impact violent între o motocicletă și un autoturism
- 22:50Alertă în București: femeie dată dispărută după ce a plecat la cumpărături. Familia cere sprijinul populației pentru a-o găsi
- 22:30Doi români din Marea Britanie au recunoscut că au ucis doi bărbați. Își sedau victimele pentru a le jefui
- 22:16Europa „arde”: Cod roșu de caniculă cu victime și școli închise. Un dom de căldură extremă se îndreaptă spre România
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























