Ioana Băsescu a deschis un nou proces pentru a finaliza cumpărarea terenurilor agricole de la Nana. Tranzacția controversată a costat 1,3 milioane euro

Ioana Băsescu/ Arhivă foto
Ioana Băsescu a deschis un nou proces pentru a finaliza cumpărarea terenurilor de la Nana, după 10 ani. Cele 290 de hectare achiziționate de fiica cea mare a fostului președinte Traian Băsescu au fost puse sub sechestru într-un dosar de corupție până la finalul anului trecut, unde aceste terenuri ar fi fost retrocedate ilegal după revoluția din 1989. Procesul început acum este împotriva Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Călărași, care nu a admis intabularea a patru parcele.
Cumpărarea terenurilor de către familia Băsescu încă nu s-a finalizat după 10 ani. Ioana Băsescu a dat în judecată Oficiul De Cadastru Călărași după ce nu i-a aprobat intabularea a patru parcele cumpărate în anul 2013. Tranzacția de atunci a fost una controversată, suma de 1,3 milioane de euro a fost luată cu împrumut de fata președintelui, iar presa a speculat că în spatele tranzacției era Traian Băsescu, potrivit fanatik.ro.
Peste 100 de săteni din Nana au sechestru pe terenuri. Aceștia dau vina pe Traian Băsescu
Imediat după ce familia Băsescu a cumpărat moșia de la Nana, procurorii au deschis un dosar care se referă la retrocedarea terenurilor. Fiica cea mare a lui Traian Băsescu a avut calitatea de martor în dosar, în care mai mulți funcționari din primărie, în frunte cu primarul PSD al comunei din Călărași, Gheorghe Dobre, au fost acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, abuz în serviciu, fals și spălare de bani. Terenurile au fost plasate ulterior sub sechestru.
Funcționarii au fost acuzați că au retrocedat ilegal 128 de terenuri agricole cu o suprafață totală de 2.000 hectare și ar fi prejudiciat comuna cu peste trei milioane de lei. Procesul s-a încheiat după ce faptele s-au prescris, iar terenurile au fost scoase de sub sechestru.
Citește și Traian Băsescu, reclamat de Parchetul General la CSM, după declarațiile despre ancheta de la Nana
Citește și:
- 08:25 - Summitul B9, găzduit la București în plină criză politică. Cei mai importanți lideri europeni, așteptați în România
- 23:42 - Amendă de 5.000 lei pentru un șofer prins în centrul Capitalei cu o cifă: bărbatul nu avea autorizaţie pentru Zona A - FOTO
- 23:34 - Suspect arestat în Austria după contaminarea unor borcane cu mâncare pentru bebeluși
- 23:00 - Șofer din Maramureș, amendat cu 5.000 lei după mai multe depășiri periculoase: conducătorul auto, filmat din elicopter
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














