Incident grav la pescuit: un român s-a electrocutat pe un canal din județul Giurgiu. A fost necesară intervenția elicopterului SMURD

Incident grav la pescuit: un român s-a electrocutat pe un canal din județul Giurgiu. A fost necesară intervenția elicopterului SMURD
Un bătrân de 75 de ani a fost transportat de urgență cu un elicopter SMURD la un spital din București, după ce s-a electrocutat în timp ce pescuia pe un canal din localitatea Greaca, județul Giurgiu.
Incidentul a fost raportat sâmbătă de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu.
Neatenția, cauza probabilă a accidentului
Potrivit primelor informații, bărbatul ar fi atins accidental cu undița firele de înaltă tensiune aflate deasupra apei, ceea ce a provocat un arc electric. Persoana care îl însoțea a reacționat prompt și a sunat la 112 pentru a cere ajutor.
La fața locului au intervenit rapid un echipaj SMURD din cadrul Stației Colibași, o ambulanță SAJ și un elicopter SMURD. După acordarea primului ajutor, victima a fost transportată cu elicopterul la un spital din capitală pentru îngrijiri medicale specializate.
În urma acestui incident, pompierii giurgiuveni atrag atenția asupra riscurilor pescuitului în apropierea liniilor electrice. „Este esențial ca pescarii să aleagă locuri sigure, departe de firele de curent, și să manevreze cu precauție lansetele și undițele pentru a preveni accidentele de electrocutare”, au transmis reprezentanții ISU Giurgiu.
Accidentele de acest tip pot avea consecințe grave, motiv pentru care specialiștii recomandă respectarea măsurilor de siguranță pentru a evita tragediile.
Citește și:
- 12:21 - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „În 2016, economia creștea cu 4,3% la instalarea unui guvern tehnocrat. În 2026, economia scade cu 1,2% la propunerea guvernului Tomac”
- 12:08 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 11:26 - Lovitură uriașă pentru bănci: Consiliul Concurenței confirmă manipularea ROBOR. Milioane de români pot cere despăgubiri
- 11:08 - Nicolae Voiculeț, apel sfâșietor după explozia din Portul Constanța: „Mi-am strâns copilul în brațe și m-am rugat lui Dumnezeu. Vrem adevăr! Vrem CSAT acum!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














